"Konstytucja RP wyraźnie mówi, że jest na szczycie hierarchii źródeł prawa". Prof. Kłak o wyroku TK

- Nie może mieć miejsca taka sytuacja, w której nadanie wykładni tej czy innej normie prawa unijnego prowadzić będzie do sprzeczności z konstytucją - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu. 

2021-10-10, 12:24

"Konstytucja RP wyraźnie mówi, że jest na szczycie hierarchii źródeł prawa". Prof. Kłak o wyroku TK
Prof. Czesław Kłak. Foto: PR24

- Polska konstytucja wyraźnie mówi, że ona jest na szczycie hierarchii źródeł prawa. Dopiero później są ratyfikowane umowy międzynarodowe, za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Tutaj m.in. są traktaty europejskie. Poniżej są ustawy, a jeszcze niżej rozporządzenia. To oznacza, że Konstytucja RP jest najwyższym prawem, a inne akty prawne muszą być z nią zgodne. Zarówno te rangi ustawowej, jak i międzynarodowej - tłumaczył Czesław Kłak.

Powiązany Artykuł

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

- W przestrzeni publicznej pojawia się takie sformułowanie: "wyższość prawa krajowego nad unijnym". To nie jest do końca ścisłe, ponieważ nie chodzi o to, że prawo polskie rozumiane jako system prawny jest nadrzędne wobec prawa unijnego, bo to nie wynika z konstytucji. Chodzi o to, że prawo unijne zarówno rangi traktatowej, jak i tworzone przez instytucje unijne nie może być sprzeczne z konstytucją - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj więcej:

Dodał, że "nie może mieć miejsca taka sytuacja, w której nadanie wykładni tej czy innej normie prawa unijnego prowadzić będzie do sprzeczności z konstytucją". - W każdym przypadku punktem odniesienia jest konstytucja, nie tylko polska, ale każdego państwa UE - podkreślił sędzia Trybunału Stanu. 

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu o wyższość prawa krajowego nad unijnym (Polskie Radio 24) 23:23
+
Dodaj do playlisty

 

- Trybunał badał nie tylko samo brzmienie normy prawa unijnego, ale także nadane mu rozumienie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. To zostało zakwestionowane przez TK. Zatem Trybunał orzekł nie tylko zakresowo. Wyrok ma charakter wykładniczy. Nie eliminuje żadnych przepisów z polskiego porządku prawnego - wyjaśnił Czesław Kłak.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA


***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Wiesław Molak

Gość: prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu

REKLAMA

Data emisji: 10.10.2021

Godz. emisji: 11.33

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej