more_horiz

Debata w Parlamencie Europejskim. Prof. Jabłoński: arbitralne siłowanie się instytucji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:55
- To przekroczenie granic tego, co dopuszczalne i przyzwoite, gdy idzie o budowanie granic wspólnej polityki europejskiej. Jedna z instytucji UE podważa status prawny instytucji, jaką jest Trybunał Konstytucyjny, najważniejsza instytucja prawna w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM/twitter.com/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. W debacie uczestniczyła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Parlament Europejski free shutterstock 1200.jpg
Prof. Antoni Kamiński: Unia Europejska ma problem sama ze sobą

Prof. Arkadiusz Jabłoński komentował debatę w Parlamencie Europejskim. - Mam wrażenie, że Ursula von der Leyen czy niektórzy z komisarzy unijnych używali takich określeń, które są kalkami językowymi przejętymi od opozycji w Polsce, suflowanymi przez polskich europarlamentarzystów. Teraz z tego próbuje się utworzyć broń z orzeczeniem TK, podważyć jego istnienie - stwierdził.

Premier Mateusz Morawiecki udaje się przed południem do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej. Podczas dwudniowego spotkania unijni przywódcy podejmą także kwestię praworządności. - Jeśli tego typu argumentacja będzie na Radzie Europejskiej traktowana jako do przyjęcia, to mamy wyłącznie arbitralne siłowanie się instytucji. Mówienie o wspólnotowej polityce, budowaniu prosperity europejskiej, nowych fundamentów polityki EU możemy włożyć między bajki. Ujawnia się prawdziwa natura tego, co ma nastąpić, dyktat wybranych instytucji. Mam wrażenie, że to ciągle rozpychanie się Parlamentu Europejskiego - mówił socjolog.

 - Mam nadzieję, że rządy państw na spotkaniu Rady Europejskiej pójdą po rozum do głowy i zaczną racjonalnie rozważać, co jest istotne, a co jest przekraczającym wszelkie granice naciskiem na suwerenne państwo - zaznaczył prof. Arkadiusz Jabłoński.

Posłuchaj
18:42 PR24_mp3 2021_10_21-09-41-12.mp3 Prof. Aleksander Jabłoński o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 9.43

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem