more_horiz

Unijny spór o praworządność. Bogdan Pęk: chodzi fundamenty polskiej suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:55
- Ta rezolucja stwierdzała, że Trybunał Konstytucyjny jest nielegalny, czyli burzyła fundamenty polskiej suwerenności. Posłowie polskiej opozycji zagłosowali za tym, co jest szczególnym skandalem - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

premier free parlament europejski 1200  .jpg
Dr Gajewski o debacie nt. Polski w PE: wszystko wskazuje na to, że nikt nie chce wyrzucać Polski z UE

Bogdan Pęk komentował debatę w Parlamencie Europejskim. - Gdybyśmy uznali, że nasz Trybunał Konstytucyjny nie jest instancją ostateczną, byłoby to zrzeczenie się suwerenności - ocenił.

- Sprawa została zawieszona, wielcy europejscy gracze z Niemcami na czele musieli się cofnąć, groził im sprzeciw kilku państw europejskich. Polskę poparły nie tylko Węgry, ale Słowenia, kilka państw wahało się, w jaki sposób postąpią. To już groziło otwartym buntem wobec dyktatu niemieckiego w UE. To był główna przyczyna, dla którego nie doszło do radykalnych działań Komisji Europejskiej - dodał gość audycji.

Posłuchaj
10:02 PR24_mp3 2021_10_25-09-40-15.mp3 Bogdan Pęk o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 25.10.2021

Godzina emisji: 9.40

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także