more_horiz

"Skala zjawiska jest niepokojąca". Dr Michał Sutkowski o czwartej fali COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 21:45
- Wydaje się, że niedługo osiągniemy pułap 20 tysięcy zakażeń i jeśli nie wpłyniemy na przerwanie tej dynamiki, to przy 20 tysiącach zakażeń po 34 tygodniach będziemy mieli 400 zgonów związanych z tymi zakażeniami. Skala zjawiska jest niepokojąca - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego). 
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zanotowano 9 tysięcy 387 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 90 osób. 5 tysięcy 419 osób uznano za ozdrowieńców.

shutter stock karetka szpital pandemia zakażenia ambulans 1200 free.jpg
Znaczny wzrost liczby nowych zakażeń. To kolejny rekord czwartej fali

Dr Michał Sutkowski zwrócił uwagę na fakt, że "nie potrafiliśmy określić skali zjawiska oraz skali pandemii". - Nie potrafimy określić również kształtowania się tej fali epidemii, ponieważ nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja w związku z zachorowaniami poszczególnych osób - wyjaśnił lekarz.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych określił piątkowy przyrost nowych zakażeń jako "znaczący, stanowiący około 40-45 proc. drugiej, jesiennej fali epidemii". - Jeśli chodzi o liczby, jest mniejsza liczba zgonów, mniejsza liczba osób hospitalizowanych, ale to są nadal bardzo wysokie liczby - ocenił.

szczepienia free shutterstock 1200.jpg
Resort zdrowia: zaledwie 0,26 proc. osób w pełni zaszczepionych zakaziło się koronawirusem

"Skala zjawiska jest niepokojąca"

- Wydaje się, że niedługo osiągniemy pułap 20 tysięcy zakażeń i jeśli nie wpłyniemy na przerwanie tej dynamiki, to przy 20 tysiącach zakażeń po 34 tygodniach będziemy mieli 400 zgonów związanych z tymi zakażeniami. Skala zjawiska jest niepokojąca - zaznaczył dMichał Sutkowski. 

Gość PR24 powiedział, że "wydaje się, że ta fala będzie intensywniejsza, niż się spodziewano i na pewno dłuższa niż prognozowano". - Mieliśmy taką nadzieję, że będzie niewątpliwie trzecia fala, ale że będzie w miarę krótka. Jednak wszystko wskazuje na to, że ona się nałoży na różnego rodzaju choroby przeziębieniowe, grypy i za chwilę będziemy mieli bardzo dużo problemów - wyjaśnił lekarz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
26:32 michal sutkowski.mp3 Dr Michał Sutkowski o rozwoju czwartej fali epidemii COVID-19 (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 20.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem