more_horiz

Prof. Kucharczyk o stosunku niektórych polityków opozycji wobec Niemiec: dowód na atmosferę klientelizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 10:48
- Poważnym problemem jest to, że zamierzenia polityki niemieckiej na wywieranie wpływu na opinię publiczną w Polsce znajdują u nas tylu chętnych wykonawców. Jest to dowód na panowanie atmosfery klientelizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Bundestag - zdjęcie ilustracyjne
Bundestag - zdjęcie ilustracyjneFoto: suehling/shutterstock

Były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wywołał burzę swoim wystąpieniem w Niemczech. Odbierał tam nagrodę przyznaną przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich. Podczas swojego przemówienia ocenił, że Niemcy jako "mentor" ponoszą "szczególną odpowiedzialność" wobec Polski. Wystąpienie byłego Rzecznika Praw Obywatelskich jest szeroko komentowane w Polsce.

1200_Bodnar_PAP.jpg
"Zmierzamy w kierunku kompetytywnego autorytaryzmu". Bodnar krytykuje polski rząd w niemieckiej gazecie

Klientelizm

Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę na to, że wystąpienie Adama Bodnara nie jest pierwszym tego typu zachowaniem. - W podobny sposób wcześniej wypowiadała się pani Gersdorf. Warto wspomnieć także 2011 rok, kiedy szereg polskich ministrów postanowiło napisać list w obronie dobrego imienia Angeli Merkel, które było rzekomo szargane przez Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

- Prezes PiS ośmielił się wtedy sugerować, że w przeszłości Angeli Merkel były ciemne i niewyjaśnione karty, jeśli chodzi współpracę ze Stasi. Pokazuje to pewien stan umysłu - ocenił.


"Rozmowy Michała Rachonia" - podcast Polskiego Radia 24

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że tego typu postawa jest niebezpiecznym zjawiskiem. - Poważnym problemem jest to, że zamierzenia polityki niemieckiej co do wywierania wpływu na opinię publiczną w Polsce znajdują u nas tylu chętnych wykonawców. Jest to dowód na panowanie atmosfery klientelizmu - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
14:00 PR24_mp3 2021_11_02-10-16-15.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o stosunku polskich polityków do Niemiec ("Gość PR24")

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Michał Rachoń

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN)

Data emisji: 02.11.2021

Godzina emisji: 10:17

dz

Zobacz także

Zobacz także