more_horiz

Prof. Mieczysław Ryba: broniąc konstytucji i suwerenności prawnej, walczymy o wolność

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:10
- Ktoś, kto staje na czele niewybieralnych instytucji, określa, co jest wartością europejską, narzuca standardy i narzuca narodom, jak powinny żyć. W ten sposób wchodzimy w totalitaryzm - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski), komentując wywiad prezesa TSUE Koena Lenaertsa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Belgijski prawnik w rozmowie z "Sueddeutsche Zeitung" wielokrotnie podkreśla, że nie może i nie chce komentować bezpośrednio sporu Polski z UE o praworządność, jak również niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności polskiej konstytucji nad prawem europejskim. Odnosi się jednak do ogólnych kwestii, których ten spór dotyczy. Jego zdaniem praworządność oznacza bardzo wiele w UE, "właściwie wszystko". Ostrzega przed "nadużywaniem" konstytucji poszczególnych krajów członkowskich UE. "Na przykład, państwo członkowskie UE może ulec pokusie wpisania do swojej konstytucji absolutnego priorytetu bezpieczeństwa narodowego, aby zapobiec procesom sądowym dotyczącym praw podstawowych" - mówił Lenaerts.

twitter michał woś free 1200.jpg
"Wściekły atak eurokratów, federalistów". Michał Woś o relacjach z Brukselą

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z niewyobrażalną skalą uzurpacji. - Trybunał powołany przez delegacje krajów do ściśle określonych kwestii, nagle mówi, że demokratycznie wybrane parlamenty nie mogą wprowadzać zmian do swoich konstytucji. Tym samym budujemy superpaństwo poprzez sędziokrację. Kto kontroluje TSUE? System praworządności polega na kontroli instytucji. Poprzez tego typu wywiady widać, jakie są cele eurokratów - powiedział prof. Mieczysław Ryba. 

W ten sposób - tłumaczył prof. Ryba - wchodzimy w totalitaryzm. - Ktoś, kto staje na czele niewybieralnych instytucji, określa, co jest wartością europejską, narzuca standardy i narzuca narodom, jak powinny żyć. Broniąc konstytucji i suwerenności prawnej, w istocie walczymy o wolność - podsumował politolog. 

Posłuchaj
24:05 PR24 2021_11_03-09-35-35.mp3 Prof. Mieczysław Ryba gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

 

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że przepisy Traktatu o Unii Europejskiej w rozumieniu wskazanym we wniosku, zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów, są niezgodne z Konstytucją. Wniosek szefa rządu zawiera trzy punkty, chodziło w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 9.43

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem