more_horiz

Spór o sądownictwo. Cezary Gmyz: w Niemczech przypomina się, że traktat konstytucyjny UE nie wszedł w życie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:25
- W niemieckich mediach pojawiają się też głosy rozsądku mówiące, że w sporze o praworządność rację ma Polska. (…) Zwraca się uwagę, że państwa narodowe nie przekazywały kwestii wymiaru sprawiedliwości do UE, także że traktat konstytucyjny UE nie wszedł w życie, w to miejsce został wprowadzony traktat lizboński, który nie przekazuje kwestii wymiaru sprawiedliwości do UE - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie). 
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

Odbierając w Niemczech nagrodę przyznaną przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich (Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V.), Adam Bodnar porównał Polskę do dzikiego zwierzęcia, które Niemcy - jako mentor - mają oswajać. Zachęcał Niemców do twardego i zdecydowanego działania w sporze z polskim rządem, bez oglądania się na odpowiedzialność za zbrodnie, jakich się na Polakach dopuścili.

legutko 1200 fb free.jpg
"Powinniśmy stawić opór bezprawiu". Prof. Ryszard Legutko o sporze z TSUE

Cezary Gmyz komentował głos niemieckich mediów w sprawie sporu dotyczącego reformy sądownictwa w Polsce. Odniósł się także do wypowiedzi byłego Rzecznika Praw Obywatelskich. - Polski system prawny został w dużej mierze powołany w oparciu o niemiecki, ale i francuski porządek prawny. Jednak to nie jest wierna kopia. Polska jest bardziej zaawansowana niż Niemcy, mamy konstytucję przyjętą w referendum, a Niemcy kadłubową ustawę zasadniczą. (…) Ci, którzy mówią o wyższości systemu niemieckiego, są w głębokim błędzie. Przez te lata dorobiliśmy się własnej szkoły prawniczej, orzecznictwa, które niewiele z Niemcami ma wspólnego - przypominał.

Posłuchaj
10:29 PR24_mp3 2021_11_03-10-12-48.mp3 Cezary Gmyz o sporze wokół reformy sądownictwa w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

TSUE poinformował, że Polska, z uwagi na to, iż nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 10.12

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także