X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Kruszyński: przewlekłość postępowań to zmora polskiego wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 16:09
- W Polsce jest wadliwy model postępowania przygotowawczego. Czy sprawa się toczy o kradzież dwóch rowerów czy o zabójstwo 15 osób, to model postępowania jest właściwie bardzo podobny. Jeśli sprawca jest ujęty na gorącym uczynku, w czasie pościgu, wszystko jest jasne, byli świadkowe, ba, on się przyznał, to po co prowadzić to całe sformalizowane postępowanie przygotowawcze? - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński, adwokat, karnista z UW i współautor ustawy o sędziach pokoju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: siekierski.photo/Shutterstock

Społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha mówił w piątek w Programie 1 Polskiego Radia, że instytucja sędziów pokoju w formie zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę mieści się w konstytucyjnych ramach dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Projekt ustawy przewiduje, że sędziowie pokoju będą zajmować się drobnymi sprawami karnymi i rodzinnymi, dzięki czemu odciążą sądy rejonowe i okręgowe. Mucha podkreślił, że może być to kluczowe dla usprawnienia funkcjonowania polskich sądów, ponieważ sędziowie pokoju mieliby zająć się setkami tysięcy spraw rocznie.

Marek Ast 1200.jpg
"Wspieramy go, jest korzystny i dla obywateli, i dla wymiaru sprawiedliwości". Ast o projekcie sędziów pokoju

Głównie dotyczyłoby to drobniejszych spraw, które nie wymagają powoływania biegłych i które mogą zakończyć się na drodze ugody. Między innymi byłyby to sprawy o alimenty czy naruszenie posiadania, a także drobne wykroczenia. - W sprawach karnych poza wykroczeniami takim limitem jest kwestia wartości wyrządzonej przestępstwem do kwoty 10 tysięcy złotych - wyjaśnił Paweł Mucha. W Polskim Radiu 24 o ustawie mówił współtwórca projektu prof. Piotr Kruszyński.

Czytaj również:

Gość PR24 podkreślił, że wprowadzenie w życie instytucji sędziów pokoju musi przyspieszyć postępowania zarówno w sprawach karnych, cywilnych czy wykroczeń. Jego zdaniem to jedyny rozsądny wniosek.

- Największą zmorą polskiego wymiaru sprawiedliwości, zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych też, jest przewlekłość postępowania. Jest to po prostu koszmar. (...) Znaczny procent spraw rozpatrywanych przez sądy karne, podaje się różnie, 30-40 proc., niektórzy mówią jeszcze więcej, to są sprawy o drobne przestępstwa przeciwko mieniu, których wartość właśnie nie przekracza 10 tys. zł - mówił prof. Piotr Kruszyński.

sędziowie pokoju 1200.jpg
Sędziowie pokoju. Prezydent podpisał projekt ustawy tworzonej z Kukiz'15

- W Polsce jest wadliwy model postępowania przygotowawczego. Zdecydowanie wadliwy. To jest może głupi przykład, ale powtarzam go jak mantrę i powiem jeszcze raz. Czy sprawa się toczy o kradzież dwóch rowerów (...) czy o zabójstwo 15 osób, to model postępowania jest właściwie bardzo podobny. Zabezpieczamy dowody, przesłuchujemy świadków, powołujemy biegłych i to trwa, trwa, trwa i trwa. Ja się pytam: po co? Jeśli sprawca - domniemany sprawca - jest ujęty na gorącym uczynku, w czasie pościgu, wszystko jest jasne, byli świadkowe, ba, on się przyznał. To po co prowadzić to całe sformalizowane postępowanie przygotowawcze? - dodał

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:25 PR24_mp3 2021_11_08-15-08-04_Kruszyński.mp3 Piotr Kruszyński o instytucji sędziów pokoju ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Piotr Kruszyński (adwokat, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca ustawy o sędziach pokoju)
Data emisji: 08.11.2021
Godzina emisji: 15.08

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Projekt ustawy ws. sędziów pokoju w październiku w Sejmie". Paweł Kukiz po spotkaniu z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 06:53
- W październiku projekt ustawy ws. powołania instytucji sędziów pokoju powinien się pojawić w Sejmie - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, który w tej sprawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń