more_horiz

Macron i Merkel rozmawiali z Putinem ws. Polski. Guzy: to demaskuje dwulicowość naszych sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:04
- To musi zaskakiwać, szczególnie w momencie, kiedy oczy wszystkich są zwrócone na granicę polsko-białoruską, ale tak naprawdę to nie zaskakuje, bo jest to w gruncie rzeczy coś, co jest stałym elementem polityki zachodnioeuropejskiej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych (PAP).
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: PR24/MR

Posłuchaj
22:38 PR24_mp3 2021_11_18-14-07-41.mp3 Jarosław Guzy o działaniach Macron i Merkel ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Temat dnia / Gość PR24") 

Prezydent Francji Emmanuel Macron i ustępująca z urzędu kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem tych rozmów był konflikt na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem Jarosława Guzy takie ruchy nie zaskakują. Jak wytłumaczył, w gruncie rzeczy jest to stały element polityki zachodnioeuropejskiej.

- W tym momencie wyjątkowo robi to złe wrażenie i demaskuje dwulicowość naszych sojuszników - przyznał.

Jan Pietrzak 1200.jpg
Jan Pietrzak: obrona granic to fundament istnienia Polski

Ekspert zaznaczył, że głównie mówiłby - w tym kontekście - o Unii Europejskiej. Jak dodał, "NATO zostaje w rezerwie".

- Tam odbywa się normalna działalność informacyjna - uzupełnił. - Głównie sytuacja rozgrywa się wewnątrz UE, gdzie kraje i instytucje zachowują się tak, jak się zachowują i nie jest to z punktu wiedzenia Polski zaskakujace - podkreślił.

Czytaj także:

Co najmniej na dwóch płaszczyznach prowadzone są działania dyplomatyczne. Jak wyliczył Jarosław Guzy, z jednej strony mamy do czynienia z oficjalnym stanowiskiem UE, które oznacza wsparcie dla działań Polski, jeśli chodzi o uszczelnienie granicy i zapobieżenie nielegalnej migracji, natomiast z drugiej strony Putin z Łukaszenką liczą na to, że wsparcia ze strony UE Polska nie dostanie.

- Jeśli wziąć pod uwagę całą kampanię dezinformacyjną i wszystkie działania medialne, wydaje się, że to Polska zostanie tą czarną owcą - dodał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych, PAP)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina: 14.08

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem