more_horiz

Bogdan Pęk o polityce prowadzonej przez Rosję: musimy się gwałtownie zbroić

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 10:45
- Należy doprowadzić potencjał obronny armii do tego, żeby Rosji nie opłacało się nas zaatakować, bo ich ewentualne straty byłyby zbyt duże - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator i europoseł.
Bogdan Pęk
Bogdan PękFoto: senat.gov.pl

Kryzys na granicy z Białorusią powoduje wiele pytań o bezpieczeństwo Polski. Politycy podkreślają, że skutecznie odpierając próby nielegalnego przedostania się na terytorium naszego kraju, chronimy całą wspólnotę UE przed kolejnym kryzysem migracyjnym. Za kolejnymi próbami destabilizacji w Europie wiele osób wskazuje Rosję. Mówił o tym m.in. premier w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl. - Białoruś, Ukraina, Mołdawia, ceny gazu, potencjalne ryzyko sprowadzania migrantów z Afganistanu. Jak się przyjrzeć dokładnie, wszystko ma jedno źródło - powiedział Mateusz Morawiecki.

premier 1200 pap (2).jpg
Premier w Wilnie: Białoruś może wykorzystać kryzys w Afganistanie do działań hybrydowych

Pomoc dla Ukrainy

Bogdan Pęk powiedział, że kolejne informacje mówiące o planowanej agresji Rosji na Ukrainę muszą spotkać się z jasnymi deklaracjami pomocy dla tego kraju w przypadku realizacji takiego scenariusza. - Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w przypadku napaści na Ukrainę ta otrzyma pomoc. Polska powinna również zadeklarować taką pomoc w obronie potencjalnej agresji na terytorium Ukrainy - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do sytuacji Polski w kontekście działań Kremla. Jego zdaniem musimy być przygotowani na każdą ewentualność. - Gdyby Polska była obszarem, gdzie magazynowana jest amerykańska broń nuklearna, to wówczas status Polski zdecydowanie by wzrósł. Zaangażowanie USA i NATO musiałoby być znacznie poważniejsze. Nie przywiązywałbym jednak teraz do tego dużej wagi - powiedział.

- Musimy się gwałtownie zbroić. Ma to być skuteczne zbrojenie. Należy doprowadzić potencjał obronny armii do tego, żeby Rosji nie opłacało się nas zaatakować, bo ich ewentualne straty byłyby zbyt duże - zaznaczył.

Czytaj także:

Zobacz reportaż o nocnym patrolu WOT:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

Posłuchaj
18:46 PR24_mp3 2021_11_22-09-40-54.mp3 Bogdan Pęk o sytuacji dot. bezpieczeństwa w Europie ("Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk (były senator i europoseł)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 9.40

dz

Zobacz także

Zobacz także