more_horiz

Dyplomatyczna ofensywa ws. kryzysu na granicy. Kożuszek: warto osadzać ją w kontekście

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:56
- Polska, mimo że jest w trudnej sytuacji, wykonuje pracę, jaką wykonać trzeba. Warto ją osadzać w szerszym kontekście administracji Bidena budzącej się wobec rosyjskiego zagrożenia, zagrożenia dla Ukrainy i kryzysu energetycznego w Europie, za którym też stoi Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej", pytany o ofensywę dyplomatyczną premiera Mateusza Morawieckiego. 
Dyplomatyczna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie kryzysu migracyjnego rozpoczęła się na Litwie, Łotwie i w Estonii
Dyplomatyczna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie kryzysu migracyjnego rozpoczęła się na Litwie, Łotwie i w EstoniiFoto: Krystian Maj/KPRM/Twitter/@PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w środę Paryż i Lublanę, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Słowenii Janezem Janšą. Tematem rozmów przywódców był kryzys na granicy polsko-białoruskiej oraz sytuacja bezpieczeństwa całej Europy. We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacji. W niedzielę odwiedził zaś kraje bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię.

- Są dwa pozytywne aspekty ofensywy dyplomatycznej premiera - stwierdził w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". - Oczywiście pewnie znajdą się tacy - może ja do nich należę - którzy powiedzą, że tym kryzysem należało zająć się wcześniej i przedstawiać na świecie polski punkt widzenia - przyznał publicysta. 

- Druga pozytywna rzecz jest taka, że udaje się relatywnie szybko zorganizować te spotkania, że jest audytorium do tego, by polskich racji słuchać. To pozytywny sygnał wynikający z tego, że moment jest niezły - mówię ostrożnie "niezły", bo nie wiadomo, co z tego wyniknie, ale widzimy inicjatywę po stronie administracji Bidena, która sama wypuściła do mediów w końcówce października sygnały o ruchach wojsk rosyjskich na granicach Ukrainy - stwierdził.

Jak dodał, "jest zainteresowanie działaniami Rosji". - Wydaje się, że Amerykanie w dobrej wierze starają się mobilizować sojuszników - stwierdził publicysta. W jego ocenie może to przyczynić się do tego, że zachodni politycy będą mieli świadomość, że kryzys na polskich granicach "jest kontrolowaną akcją i częścią szerszego planu wywierania presji na kraje, których bezpośrednio ona dotyczy, ale też na kraje Zachodu, od których oczekuje się ustępstw i dogadywania się". 

- Polska, mimo że jest w trudnej sytuacji, (...) wykonuje pracę, jaką wykonać trzeba. Warto ją osadzać w szerszym kontekście administracji Bidena budzącej się wobec rosyjskiego zagrożenia, zagrożenia dla Ukrainy i kryzysu energetycznego w Europie, za którym też stoi Rosja. Warto to wszystko w ten sposób przedstawiać - wskazał Maciej Kożuszek. 

Zobacz także nagranie rozmowy z sekretarzem stanu w MON Maciejem Ociepą w "Salonie politycznym Trójki":

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ GośćPR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Maciej Kożuszek (szef działu zagranicznego "Gazety Polskiej")

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 10.09


mbl

Zobacz także

Zobacz także