more_horiz

Jaki jest koszt utrzymania migrantów w Domu Otwartym Fundacji Dialog? Rzecznik SG wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:21
- Koszt opieki nad 286 osobami skierowanymi do ośrodka Fundacji Dialog, jaki poniosła Straż Graniczna od 1 sierpnia, to 1,5 mln zł - powiedziała w Polskim Radiu 24 por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.
Por. Anna Michalska powiedziała, że koszt utrzymania imigrantów w ośrodku Fundacji Dialog wyniósł od sierpnia 1,5 mln zł.
Por. Anna Michalska powiedziała, że koszt utrzymania imigrantów w ośrodku Fundacji Dialog wyniósł od sierpnia 1,5 mln zł.Foto: PAP/Leszek Szymański

W czwartek grupa najbardziej agresywnych migrantów wyszła przed budynek ośrodka w Wędrzynie, w którym mieszkają. Zaczęli skandować hasła, domagając się wypuszczenia. Doszło do prób sforsowania ogrodzenia oraz zabezpieczeń obiektów. Wybite zostały niektóre szyby i było niszczone wyposażenie pomieszczeń. Na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Straży Granicznej powiedziała o procedurach, jakie obowiązują przy umieszczaniu imigrantów w takich ośrodkach. 

Koszt utrzymania migrantów

Por. Anna Michalska powiedziała, że należy rozróżnić typy ośrodków, do jakich trafiają imigranci. - Do ośrodków otwartych kierowane są osoby, które już złożyły wniosek o objęcie ochroną międzynarodową. Jest też Dom Otwarty prowadzony przez Fundację Dialog. Tam kierowane są osoby, które nie złożyły takiego wniosku - powiedziała.

- Te osoby są tam kierowane dlatego, że ich stan zdrowia, również psychicznego, nie umożliwia umieszczenia ich w zakładzie zamkniętym. Straż Graniczna pokrywa wszystkie koszty takich osób - dodała.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła także, że Straż Graniczna ponosi tylko koszty związane z migrantami, którzy zostali skierowani do ośrodka prowadzonego przez Fundację Dialog. Większość z przebywających w nim osób uciekła. Koszty osób umieszczonych w innych ośrodkach spoczywają na Urzędzie ds. Cudzoziemców. - Koszt opieki nad 286 osobami skierowanymi do ośrodka Fundacji Dialog, jaki poniosła Straż Graniczna od 1 sierpnia, to 1,5 mln zł. Składają się na to koszty utrzymania, pobytu czy opieki zdrowotnej - powiedziała por. Anna Michalska.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Sawicki: granica szczelna nie jest i nie będzie

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
06:56 PR24_mp3 2021_12_02-10-21-26.mp3 Por. Anna Michalska m.in. o kosztach utrzymania imigrantów ("Gość PR24")

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Michał Rachoń

Gość: por. Anna Michalska (rzecznik Straży Granicznej)

Data emisji: 02.12.2021

Godzina: 10.21

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem