Kim jest George Soros? Cenckiewicz: to on chciał powołania FOZZ

2021-12-08, 17:55

Kim jest George Soros? Cenckiewicz: to on chciał powołania FOZZ
George Soros. Foto: LISI NIESNER/FORUM

W przeszłości interesował się długiem publicznym Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, dziś inwestuje w wydawcę "Rzeczpospolitej". Kim jest George Soros? O tym na antenie Polskiego Radia 24 mówił historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.

Spółka wydająca m.in. takie gazety jak "Rzeczpospolita" i "Parkiet" została sprzedana. 40 proc. udziałów w Gremi Media wykupił Pluralis B.V. Spółka wchodzi w skład funduszu MDIF, który wspiera miliarder George Soros.

Biznesmen jest znany w Polsce. W latach 80. George Soros zainteresował się m.in. gigantycznym zadłużeniem PRL. W roku 1989 wynosiło ono 42 miliardy dolarów. 

Korespondencja z ministrem finansów

Soros na przełomie roku 1988-1989, w momencie, w którym było pewne, że jakiś model transformacji ustrojowo-politycznej zostanie osiągnięty, proponował rozwiązania i oferował swoje pośrednictwo ws. redukcji długu.  

- George Soros napisał list do ministra finansów Andrzeja Wróblewskiego w maju 1989 roku - powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

Historyk zaznaczył, że z kontekstu korespondencji wynika, że była ona prowadzona wcześniej.

- George Soros pisze w tym liście, że to dobra propozycja, żeby rząd PRL powołał instytucję, która by zajmowała się redukcją długu, nie zawsze stosując legalne metody, czyli Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, który Soros nazywa w swoim piśmie agencją likwidacyjną - przekazał gość Polskiego Radia 24. - Poza tą zgodą (...) zobowiązuje się, że może stać się osobą, która będzie pośredniczyła między rządem PRL, agencją likwidacyjną, a Klubem Paryskim w kwestii redukcji długów - kontynułował.

Kwestia Klubu Paryskiego w tym układzie była najważniejsza, ponieważ w strukturze długu PRL, który wynosił 42 miliony dolarów, Klub Paryski dysponował pakietem wynoszącym 65 proc. - Wierzycielami tego długu wobec Klubu Paryskiego były rządy państw zachodnich i USA. Stąd Soros zaproponował swoje pośrednictwo - dodał historyk.

Dwóch przedstawicieli

W kwestii przygotowania szczegółowego planu redukcji długów i wykorzystania agencji likwidacyjnej George Soros proponuje dwie osoby, jako swoich przedstawicieli - Stanisława Gomułkę i prof. Jeffreya Sachsa. Ten drugi jest uważany za autora planu, który przeszedł do historii jako plan Balcerowicza.

- Z nimi miano skonsultować, dopóki Soros nie dotrze do Warszawy, zasadność kształt planu redukcji długu i operowania tym długiem na Zachodzie, za pośrednictwem samego Sorosa czy różnych instytucji, które zajęłyby się wykupem tego długu na rynku wtórnym - opowiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj

Prof. Sławomir Cenckiewicz o George'u Sorosie ("Temat dnia/Gość PR24") 25:15
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gośćprof. Sławomir Cenckiewicz (historyk)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 15.34

bf

Polecane

Wróć do strony głównej