more_horiz

"Ta instytucja powinna być jak żona Cezara". Ćosić o tym, co "najbardziej szokuje" w unijnej aferze

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:57
- Najbardziej szokującym elementem w aferze w instytucjach UE jest udział nawet nie tyle komisarzy, nie tyle eurodeputowanych, co prezesa TSUE. Prezesa instytucji, która powinna być jak żona Cezara - poza wszelkimi podejrzeniami - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
Zdaniem Dominiki Ćosić najbardziej szokujący w aferze jest udział w niej prezesa TSUE
Zdaniem Dominiki Ćosić najbardziej szokujący w aferze jest udział w niej prezesa TSUE Foto: JackKPhoto/Shutterstock

Francuski dziennik "Liberation" w serii artykułów napisał o lobbystach, którzy wywierają wpływ na sędziów TSUE i na urzędników KE. W centrum handlu wpływami mają znajdować się politycy EPL, "kontrolowanej przez niemieckich chrześcijańskich demokratów".

Francuska gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL.

Rozmówczyni PR24 podkreśliła, że "autor artykułu jest eurofederalistą". - Zatem jest to ostatnia osoba, którą można by podejrzewać o to, że jest szalonym eurosceptykiem, że wykorzystuje aferę do tego, by osłabić Unię Europejską i zachwiać jej posadami - powiedziała Dominika Ćosić. - Bo w Polsce próbuje się sprawę zdeprecjonować, argumentując, że mówi o tym tylko TVP czy jakieś antyunijne media - dodała dziennikarka.

"Nie można go zdyskredytować"

Zaznaczyła również, że "tylko część mediów europejskich podejmuje ten temat". - A dla mnie to jest sprawa szokująca. I najbardziej szokującym w niej elementem jest udział nawet nie tyle komisarzy, nie tyle eurodeputowanych, co prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Instytucji, która powinna być jak żona Cezara - poza wszelkimi podejrzeniami - stwierdziła. 

- TSUE to instytucja, która uczy nas czym jest praworządność, jak powinien się zachowywać sędzia, jak powinno wyglądać prawo unijne i prawo krajowe, jak powinien wyglądać system sprawiedliwości - podsumowała Dominika Ćosić.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:44 PR24 2021_12_09-09-40-04.mp3 Dominika Ćosić o aferze w unijnych instytucjach (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Dominika Ćosić (korespondentka TVP w Brukseli)
Data emisji: 9.12.2021
Godzina: 9.41

bartos

Zobacz także

Zobacz także