more_horiz

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Parys: to szansa do podsumowania ostatnich 16 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 15:13
- To okazja dla strony polskiej by dokonać pewnego podsumowania w stosunkach niemiecko-polskich za ostatnie 16 lat, kiedy politykę wyznaczała kanclerz Merkel - tak o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, b. szef resortu obrony narodowej.
Jan Parys skomentował piątkowe spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec
Jan Parys skomentował piątkowe spotkanie szefów MSZ Polski i NiemiecFoto: PR24

W piątek jednodniową wizytę w Warszawie złożyła nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Spotkała się m.in. z szefem MSZ Zbigniewem Rauem. 

Po spotkaniu minister Rau powiedział, że Polska nie jest zainteresowana federalizacją Europy, ale jest gotowa rozmawiać z Niemcami nad przyszłością naszego kontynentu. Dodał, że poprzednie niemieckie rządy podjęły współpracę z Rosją przy budowie gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Była to, jak podkreślił minister, fatalna polityka, która przyczyniła się do wzrostu zagrożenia dla pokoju w Europie.

"Trzeba dokonać bilansu"

Na antenie Polskiego Radia 24 spotkanie ministrów ocenił Jan Parys. Jak wskazał, "jest duża okazja dla strony polskiej by dokonać pewnego podsumowania w stosunkach niemiecko-polskich za ostatnie 16 lat kiedy tę politykę wyznaczała kanclerz Merkel".

- Trzeba dokonać takiego bilansu i ustalić co jest pozytywne, co się udało, a co się nie udało i co dzieli obie strony - zaznaczył. - O tym trzeba otwarcie, twardo mówić - dodał.

Jak podkreślił, "myślę, że strona niemiecka też jest zainteresowana tym żeby taka krytyczna ocena polityki partii, która przegrała wybory, czyli partii pani Merkel, została dokonana". - Mam nadzieję, że polscy dyplomaci twardo mówili o tym, co uważają za błędy w polityce byłej kanclerz - wskazał. 

- Trzeba oczywiście mówić o tym, że na stosunkach bilateralnych, dwustronnych z Niemcami, ciąży tragiczna przeszłość i że Niemcy mają tutaj obciążone sumienie i że nie rozliczyły się z okresu II wojny światowej - podkreślił. 


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:59 PR24_mp3 2021_12_10-14-33-42.mp3 Jan Parys: trzeba mówić o tym, że na stosunkach bilateralnych, dwustronnych z Niemcam, ciąży tragiczna przeszłość (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jan Parys, b. minister obrony narodowej

Data emisji: 10.12.2021

Godzina: 14.33


ZOBACZ TAKŻE: Waszczykowski przewiduje kolejne doniesienia dot. afery w UE

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem