more_horiz

"Bezpośrednio przekłada się na koszt życia obywateli". Ozdoba o handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 11:55
- Ten parapodatek, który dzisiaj funkcjonuje, powoduje gigantyczne obciążenia dla energetyki i ciepłownictwa, to oznacza wzrost cen prądu i ciepła oraz czynszu - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
Jacek Ozdoba
Jacek OzdobaFoto: PR24/MS

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zaproponuje zmianę systemu handlu emisjami CO2. Jak zaznaczył, rządowi zależy na tym, by brali w nim udział tylko ci gracze, którzy tych uprawnień potrzebują.

Jacek Ozdoba wyjaśniał sposób obrotu prawami do emisji CO2 oraz konsekwencje, jakie powoduje dla gospodarki. - Sam mechanizm uprawnień do emisji CO2, jako czynnik, który miał przyspieszać transformację, […] powoduje, że instytucje finansowe, giełda czy banki mogą tym spekulować. Gra bankster, instytucje finansowe, traci także polska energetyka i przemysł. To, co kiedyś kosztowało 5 czy 20 euro, dziś przekracza granicę 90 euro - zauważył.

- W przyszłym roku ponad 50 proc. energii to będzie opłata emisyjna, w przypadku ciepłownictwa sytuacja może być bardziej zaostrzona. […] Te obciążenia są gigantyczne. Dzisiaj największym kagańcem dla rozwoju jest ten parapodatek, do tego dochodzą problemy geopolityczne z dywersyfikacją dostaw gazu - dodał.

Kwestia emisji dwutlenku węgla jest również składowa pakietu "Fit for 55". - To, co w tej chwili jest proponowane, dalsze rozszerzenie systemu ETS na transport lotniczy morski czy drogowy zawarte w "Fit for 55", to projekt typowo ideologiczny, szaleństwo, które spowoduje katastrofę. To są projekty, które w sposób bezpośredni przełożą się na koszt życia obywateli - stwierdził. Dodał, że jest to "spekulacja, zabawa giełdowa, a nie racjonalna polityka".

Czytaj także:

Premier powiedział na konferencji prasowej, że znaczący wzrost cen tych aktywów przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Zaznaczył., że obecnie mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem spekulacji na rynku handlu emisjami. "Banki, fundusze inwestycyjne, emerytalne, powiernicze mogą wejść na ten rynek i zakupić uprawnienia do emisji" - mówił. Premier powiedział, że obecnie cena uprawnień przekracza 90 euro za tonę emisji, podczas gdy na początku roku wynosiła około 30 euro. "Ta niestety błędnie zaimportowana do Polski polityka dzisiaj przekłada się na wzrosty cen" - mówił Mateusz Morawiecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: Jacek Ozdoba

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem