more_horiz

Wysokie ceny nośników energii. Dawid Piekarz: kumulacja negatywnych czynników

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 19:45
- Te podwyżki były przewidywalne, jeśli patrzymy na sytuację na rynkach energetycznych, to mamy od czynienia z absolutną kumulacją niekorzystnych czynników. Kolejne uwarunkowania są usytuowane poza Polską, ani nasze społeczeństwo, ani rząd nie ma na nie wpływu, można je tylko delikatnie łagodzić - mówił w Polskim radiu 24 Dawid Piekarz (instytut Staszica).
Wzrost cen praw do emisji CO2 przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.
Wzrost cen praw do emisji CO2 przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.Foto: shutterstock.com

Unijny szczyt bez wspólnych wniosków w sprawie energetyki. Brak porozumienia na posiedzeniu Rady Europejskiej dotyczył kwestii reformy systemu handlu emisjami CO2 oraz zielonego finansowania, czyli tak zwanej unijnej taksonomii. Polska domagała się, by do tego systemu włączono zarówno energetykę jądrową, jak i gazową.

Dawid Piekarz zwracał uwagę, że przyczyny wzrostu cen nocników energii leżą poza Polską. - Na rynku gazu i paliw sytuacja zmieniła się w ciągu roku dramatycznie  (…) kiedy zaczynała się pandemia, mieliśmy do czynienia z cenami paliw i surowców zmierzającymi niemal do dna, gaz i ropa były niezwykle tanie, spadało zapotrzebowanie, dystrybutorzy notowali straty - przypominał.

- Pandemia wygrywa z ekonomią, to czy drożeje ropa, gaz czy surowice energetyczne w coraz mniejszym stopniu zależy od czynników ekonomicznych, zależy od tego, czy wynaleziono szczepionkę, lub czy pojawił się nowy wariant koronowirusa - zauważył ekspert.

Dodał także, że w sytuacji kiedy gospodarka zaczęła po pandemii wracać do poprzednich wyników, a zwłaszcza na Dalekim Wschodzie produkcja ruszyła pełną parę, rozpoczęło się potężne zapotrzebowanie na surowce energetyczne. - To wywindowało ceny. Znowu mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pandemia czy medycyna rządzą rynkiem energetycznym i ekonomią - zaznaczył gość audycji.  

Posłuchaj
25:13 PR24_mp3 2021_12_18-18-32-48.mp3 Dawid Piekarz o sytuacji na rynku energii (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że nasz kraj nie mógł zgodzić się na mało ambitne konkluzje szczytu.

Nierozstrzygnięta pozostała także kwestia zielonego finansowania i włączenia do unijnej taksonomii gazu i atomu. To również była propozycja Polski oraz kilku innych państw. Premier czeka teraz na nową propozycję Komisji Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość audycji: Dawid Piekarz

Data emisji: 18.12.2021

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem