more_horiz

"Mechanizm samodestrukcji gospodarki UE". Prof. Krysiak o kosztach transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:35
- W ostatnich dwóch latach, kiedy zmagamy się z pandemią i problemami, które są ważniejsze od tych ideologicznych działań, mamy presję na tworzenie superpaństwa w UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana).
Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak Foto: PR24/TB

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował na posiedzeniu Rady Europejskiej zmianę systemu handlu emisjami CO2. Jak zaznaczył, rządowi zależy na tym, by brali w nim udział tylko ci gracze, którzy tych uprawnień potrzebują.

Prof. Zbigniew Krysiak komentował kwestie związane z polityką klimatyczną UE, zawarte m.in. w koncepcji Fit for 55 i regulowane poprzez handel prawami do emisji CO2. - UE jest organizacją, jednak jej instytucje próbują, szczególnie po traktacie z Maastricht, tworzyć trwałą konstrukcję państwową. W ostatnich dwóch latach, kiedy zmagamy się z pandemią i problemami, które są ważniejsze od tych ideologicznych działań, jest przyśpieszanie i presja na tworzenie superpaństwa - stwierdził.

Jak zaznaczył gość audycji, mamy do czynienia z mechanizmem destrukcji gospodarki UE przez opłaty związane z produkcją energii. - Firmy nie mogą kumulować kapitału, inwestować dalej (…). Usunięcie tych opłat postawiłoby je w zupełnie innej pozycji - komentował wydatki ponoszone na politykę klimatyczną UE. Ekspert dodał także, że z uwagi na połączenie gospodarek krajów UE trudna sytuacja jednego z krajów ma wpływ na inne. - Ten proces prowadzi do destrukcji czy pogarszania kondycji ekonomicznej wszystkich krajów wspólnoty - zauważył.

Czytaj także:

Premier powiedział na konferencji prasowej, że znaczący wzrost cen tych aktywów przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Zaznaczył, że obecnie mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem spekulacji na rynku handlu emisjami.

- Banki, fundusze inwestycyjne, emerytalne, powiernicze mogą wejść na ten rynek i zakupić uprawnienia do emisji - mówił. Premier powiedział, że obecnie cena uprawnień przekracza 90 euro za tonę emisji, podczas gdy na początku roku wynosiła około 30 euro. - Ta niestety błędnie zaimportowana do Polski polityka dzisiaj przekłada się na wzrosty cen - mówił Mateusz Morawiecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: prof. Zbigniew Krysiak

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także