more_horiz

"Mechanizm samodestrukcji gospodarki UE". Prof. Krysiak o kosztach transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:35
- W ostatnich dwóch latach, kiedy zmagamy się z pandemią i problemami, które są ważniejsze od tych ideologicznych działań, mamy presję na tworzenie superpaństwa w UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana).
Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak Foto: PR24/TB

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował na posiedzeniu Rady Europejskiej zmianę systemu handlu emisjami CO2. Jak zaznaczył, rządowi zależy na tym, by brali w nim udział tylko ci gracze, którzy tych uprawnień potrzebują.

Prof. Zbigniew Krysiak komentował kwestie związane z polityką klimatyczną UE, zawarte m.in. w koncepcji Fit for 55 i regulowane poprzez handel prawami do emisji CO2. - UE jest organizacją, jednak jej instytucje próbują, szczególnie po traktacie z Maastricht, tworzyć trwałą konstrukcję państwową. W ostatnich dwóch latach, kiedy zmagamy się z pandemią i problemami, które są ważniejsze od tych ideologicznych działań, jest przyśpieszanie i presja na tworzenie superpaństwa - stwierdził.

Jak zaznaczył gość audycji, mamy do czynienia z mechanizmem destrukcji gospodarki UE przez opłaty związane z produkcją energii. - Firmy nie mogą kumulować kapitału, inwestować dalej (…). Usunięcie tych opłat postawiłoby je w zupełnie innej pozycji - komentował wydatki ponoszone na politykę klimatyczną UE. Ekspert dodał także, że z uwagi na połączenie gospodarek krajów UE trudna sytuacja jednego z krajów ma wpływ na inne. - Ten proces prowadzi do destrukcji czy pogarszania kondycji ekonomicznej wszystkich krajów wspólnoty - zauważył.

Czytaj także:

Premier powiedział na konferencji prasowej, że znaczący wzrost cen tych aktywów przekłada się na wzrost cen energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Zaznaczył, że obecnie mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem spekulacji na rynku handlu emisjami.

- Banki, fundusze inwestycyjne, emerytalne, powiernicze mogą wejść na ten rynek i zakupić uprawnienia do emisji - mówił. Premier powiedział, że obecnie cena uprawnień przekracza 90 euro za tonę emisji, podczas gdy na początku roku wynosiła około 30 euro. - Ta niestety błędnie zaimportowana do Polski polityka dzisiaj przekłada się na wzrosty cen - mówił Mateusz Morawiecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: prof. Zbigniew Krysiak

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem