more_horiz

"Transport samolotowy jest krwiobiegiem gospodarek". Janiszewski o sytuacji w lotnictwie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 12:34
- Niestety czwarta fala i zawieszenie lotów przez dwie główne niskokosztowe linie lotnicze dają trochę pesymizmu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 p.o. prezes PAŻP Janusz Janiszewski. Jak podkreślił, to, jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższym czasie, jest uzależnione od tego, czy linie lotnicze będą chciały utrzymywać swoje połączenia, oraz jakie będą ograniczenia epidemiczne w poszczególnych krajach.
Janusz Janiszewski: transport samolotowy jest krwiobiegiem gospodarek światowych
Janusz Janiszewski: transport samolotowy jest krwiobiegiem gospodarek światowychFoto: Olena Yakobchuk/Shutterstock

Gość audycji mówił o aktualnej sytuacji w polskim lotnictwie. Jak wskazał, "rok 2021 miał być odbiciem się". - W szczególności widzieliśmy to latem, gdzie poziom natężenia ruchu lotniczego - czyli liczba statków powietrznych w polskiej przestrzeni powietrznej - sięgała nawet 80 proc. tego, co było w 2019 r. i to był taki pierwszy sygnał odbudowy ruchu lotniczego - tłumaczył.

Janusz Janiszewski powiedział, że największa chęć latania pasażerów ze wszystkich krajów, kupowania wycieczek i korzystania z nich także była w czasie wakacji. - Tu było widać, że jest gigantyczne zainteresowanie, co mogą potwierdzić wszystkie linie lotnicze - ocenił. Jak dodał, "napawało to optymizmem".

"Transport lotniczy jest krwiobiegiem światowych gospodarek"

- Oczywiście w lotnictwie zawsze widzimy wykres sinusoidalny tego poziomu ruchu lotniczego, liczby statków powietrznych i właśnie na lato zawsze jest ich więcej - podkreślił. Wskazał jednak, że obecnie ze względu na pandemię koronawirusa sytuacja kreuje się bardziej negatywnie. - Niestety czwarta fala i te wieści, które dzisiaj przychodzą do nas, czyli zawieszenia lotów przez dwie główne niskokosztowe linie lotnicze, dodają trochę pesymizmu - ocenił.

Jak podkreślił, to, co w najbliższym czasie będzie działo się w powietrzu, jest uzależnione od tego, czy linie lotnicze będą chciały utrzymywać swoje połączenia, oraz jakie będą ograniczenia epidemiczne w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i na świecie.

Jak dodał, "transport lotniczy jest krwiobiegiem światowych gospodarek". - Ja zawsze jestem optymistą i mam nadzieję, że już trzecia dawka szczepionki pozwoli na swobodny powrót do normalnego życia - powiedział.

Posłuchaj
09:32 PR24_mp3 2021_12_23-11-48-10.mp3 Janusz Janiszewski o sytuacji w polskim lotnictwie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Janusz Janiszewski (p.o. prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina: 11:47

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem