more_horiz

Rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Jan Żaryn: oddał życie Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 14:10
- Roman Dmowski świadomie nie założył rodziny, nigdy w życiu od nikogo niczego nie chciał. Ponadto całą swoją energię i niezwykłe talenty oraz błyskotliwość oddał na rzecz odzyskiwania przez Polskę niepodległości i to w dodatku z niezwykłymi sukcesami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

83 lata temu, po ciężkiej chorobie, zmarł jeden z Ojców Niepodległości - Roman Dmowski. Był dyplomatą, mężem stanu, pisarzem i publicystą. Założył Komitet Narodowy Polski, który został uznany przez państwa Ententy za oficjalną reprezentację dyplomatyczną Polaków, a także był twórcą ruchu narodowodemokratycznego.

Prof. Jan Żaryn tłumaczył, że postać Romana Dmowskiego jest ważna dlatego, że oddał on życie Polsce. - To znaczy, że nie założył świadomie rodziny, nigdy w życiu od nikogo niczego nie chciał i niczego też nie otrzymał. (...) całą swoją energię i niezwykłe talenty oraz błyskotliwość oddał na rzecz odzyskiwania przez Polskę niepodległości i to w dodatku z niezwykłymi sukcesami, a wielu oddawało życie za ojczyznę, ale nie zawsze z należnym sukcesem - zaznaczył.

Roman Dmowski - założyciel Ligi Narodowej

Jak dodał p.o. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli NarodowejRoman Dmowski jeszcze jako młody, 20-kilkuletni człowiek rozpoczął budowanie "niezwykle atrakcyjnego ruchu narodowego", który ostatecznie przyjął nazwę "Liga Narodowa". Polityk zaprosił do udziału w tym ruchu setki tysięcy Polaków - "elitę, która nie zgadzała się z lojalistyczną koncepcją trwania narodu bez wielkich idei, a przede wszystkim idei odzyskania przez Polskę niepodległości".

- Wobec tego sprzeciwu umiał uruchomić we wszystkich warstwach społecznych niezwykłe autorytety, które tworzyły na początku XX w. Ligę Narodową - powiedział.

Wyjaśnił także, że Liga była "ruchem wszechpolskim, wszechstanowym, myślącym w kategoriach interesu narodu polskiego, jakimi były przeciwstawienie się germanizacji i rusyfikacji (…) oraz umiejętność oczekiwania na stosowny moment, w którym zostanie podjęta sprawa polska na arenie międzynarodowej".

Posłuchaj
22:50 PR24_mp3 2022_01_02-13-33-46.mp3 Prof. Jan Żaryn o działaniach i zasługach Romana Dmowskiego ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: prof. Jan Żaryn (p.o. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej)

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 13.33

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem