more_horiz

Prof. Krystyna Bobińska: ceny gazu w Polsce rosną przez politykę Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:00
- Rosja przyhamowuje dostawy gazu do Europy zachodniej, po to, żeby wymusić uruchomienie Nord Stream 2 - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska, Instytut Sobieskiego.
Krystyna Bobińska: ceny gazu rosną przez politykę Rosji.
Krystyna Bobińska: ceny gazu rosną przez politykę Rosji.Foto: Shutterstock/Kodda

Od niemal dwóch tygodni w gazociągu jamalskim, którym zazwyczaj rosyjski gaz płynie na zachód Europy, surowiec płynie w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Dodatkowo Gazprom nie zarezerwował mocy przesyłowych na zachód, co oznacza że nie jest zainteresowany tłoczeniem gazu do swoich zachodnich odbiorców. Eksperci wskazują, że to część polityki destabilizacji rynku gazu, poprzez którą Rosja chce wymusić zgodę na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2. Ten czeka jeszcze długi proces certyfikacji w Niemczech, który może potrwać kilka miesięcy.

O rosnących cenach gazu w Polsce na antenie Polskiego Radia 24 wypowiedziała się prof. Krystyna Bobińska. Jak wskazała, "najpierw trzeba spojrzeć na to, jakie są zewnętrzne uwarunkowania wzrostu cen energii". - Bez wątpienia wpływa na to polityka Rosji, przyhamowania dostaw gazu do Europy zachodniej, po to, żeby wymusić uruchomienie Nord Stream 2 - oceniła.

- To jest jednak tylko jeden z czynników, który wpływa na wzrost cen energii elektrycznej w całej Europie i również w tym w Polsce - dodała.

"Uwarunkowanie polityczne"

Odnosząc się do uruchomienia Nord Stream 2, wskazała, że "w tej chwili to jest już bardzo uwarunkowane czynnikami politycznymi". - Ten gazociąg jednak istnieje, został zbudowany, firmy poniosły koszty, banki to kredytowały i ja przypuszczam, że on będzie uruchomiony - powiedziała. - Za dużo jest instytucji, podmiotów, które włożyły w to ogromny kapitał, żeby nie doprowadzić do tego żeby on nie był użytkowany - podkreśliła.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:45 PR24_mp3 2022_01_04-11-08-32.mp3 Krystyna Bobińska: ceny gazu rosną przez politykę Rosji (Polskie Radio 24)

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gośćprof. Krystyna Bobińska, Instytut Sobieskiego

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 11.09


ZOBACZ TAKŻE: Marek Ast o reakcji na podwyżki cen energii


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem