X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zamieszki w Kazachstanie. Bali Marzec: ludzie zostali wykorzystani do walki klanów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:00
- Klany rządzące Kazachstanem postanowiły wykorzystać spontaniczne protesty społeczeństwa do własnych celów politycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Bali Marzec, prezes Stowarzyszenia Wspólnoty Kazachskiej, liderka Opozycji Kazachstanu za granicą.
Zamieszki w Kazachstanie. Bali Marzec: ludzie zostali wykorzystani do walki klanów
Zamieszki w Kazachstanie. Bali Marzec: ludzie zostali wykorzystani do walki klanówFoto: PAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV

Gość PR24 opowiedziała o sytuacji w Kazachstanie. Jak przypomniała, zamieszki w tym kraju rozpoczęły się 2 stycznia, zaraz po Nowym Roku. Dodała, że w kraju bogatym w rozmaite surowce ludzie żyją bardzo biednie.

- Reakcja ludzi była spontaniczna, wyszli na ulicy, ponieważ nie mogli uwierzyć i pogodzić się z tym, że w kraju tak bogatym w dobra naturalne, gdzie własnym rękami wydobywa się te dobra, trzeba za nie zapłacić teraz tak duże pieniądze. Mówię o podwyżkach cen gazu - tłumaczyła Bali Marzec.

"Pierwsze takie masowe protesty"

W niedawnych zamieszkach demonstrantów z policją zginęło ponad 160 osób, w tym 16 funkcjonariuszy sił porządkowych. Kazachstańskie media poinformowały o zatrzymaniu prawie 8 tysięcy osób, w tym obcokrajowców. Zamieszki wybuchły 2 stycznia, gdy rząd ogłosił drastyczną podwyżkę cen paliw.

- Takiego protestu w trzydziestoletniej historii niepodległości kraju nie było nigdy, to pierwsze takie masowe protesty. Władza poszła na ustępstwa, ludzie popadli w euforię i w tym czasie wybuchła w mieście Ałmaty mała wojna, co zdziwiło resztę kraju. Zaczęła się strzelanina, coś nam jednak tam nie grało, bo naród jest pokojowy - powiedziała.

Czytaj także:

Władze Kazachstanu oświadczyły, że w zamieszkach uczestniczyły grupy terrorystów wyszkolonych za granicą. Natomiast miejscowa opozycja tłumaczy, że protesty miały podłoże socjalne, wybuchły spontanicznie i są przejawem zmęczenia obywateli wieloletnimi rządami poradzieckich urzędników związanych z byłym prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem.


Posłuchaj
22:09 PR24_mp3 2022_01_10-14-08-01.mp3 Zamieszki w Kazachstanie. Bali Marzec: ludzie zostali wykorzystani do walki klanów ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Bali Marzec (prezes Stowarzyszenia Wspólnoty Kazachskiej, liderka Opozycji Kazachstanu za granicą)

Data emisji: 10.01.2021

Godzina: 14:08 

Czytaj także

Kazachstan pogrążony w kryzysie. "Porażająca dynamika protestów"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 21:52
- Jeszcze wczoraj wydawało się, że scenariusz pełnej destabilizacji kraju i siłowej zmiany władzy jest nierealny, natomiast dynamika tych protestów jest porażająca. W ciągu zaledwie dwóch dni, protesty, które początkowo dotyczyły bardzo wysokich cen gazu, rozszerzyły się o żądania polityczne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 reporter i publicysta Tomasz Grzywaczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazachstan: były premier z zarzutem zdrady stanu. Przebywa w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 08:10
Były premier Kazachstanu, szef Służby Bezpieczeństwa Karim Maksimow został osadzony w areszcie. Przeciwko niemu i kilku członkom rządu rozpoczęto śledztwo, zarzucono im zdradę stanu. Informują o tym służby prasowe prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa.
rozwiń zwiń