more_horiz

"Fit for 55 to gra negocjacyjna". Arkadiusz Jabłoński o europejskim pakiecie klimatycznym

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 09:12
- Celem tej gry negocjacyjnej jest ułatwienie wystartowania Nord Stream 2 - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (KUL)
Wprowadzenie pakietu klimatycznego Fit for 55 to koszt szacowany na dwa biliony 400 miliardów złotych.
Wprowadzenie pakietu klimatycznego Fit for 55 to koszt szacowany na dwa biliony 400 miliardów złotych.Foto: Drop of Light/Shutterstock

Koszt wprowadzenia pakietu klimatycznego Fit for 55 szacowany jest na dwa biliony 400 miliardów złotych do 2030 roku. Budżet Polski to nieco ponad 500 miliardów złotych. Wicepremier Jacek Sasin podkreślał, że jest to koszt nie do udźwignięcia dla Polski. Według raportu ekspertów Banku Pekao SA, w ramach pakietu, średnio każdy Polak poniesie koszt 64 tysięcy złotych, a około 657 miliardów złotych wyniosą łączne nakłady inwestycyjne gospodarstw domowych na zwiększenie efektywności energetycznej.

Na antenie Polskiego Radia 24 pakiet klimatyczny skomentował prof. Arkadiusz Jabłoński. Jak ocenił socjolog, "obawia się, że Ci, którzy proponują te zupełnie bezsensowne rozwiązania, w znaczeniu tego, że koszta będą rujnujące dla większości europejczyków, prowadzą w ten sposób pewną grę negocjacyjną".

"Gra negocjacyjna"

- Ta gra może polegać na tym, aby wymusić na przykład na państwach, które w tej chwili uważają, że Nord Stream 2 jest pewnym zagrożeniem, aby ustąpiły trochę w tym swoim stanowisku i pozwoliły na uruchomienie tego rurociągu - wskazał.

Jak dodał, "może się wtedy okazać, że ten handel emisjami europejskimi zacznie być na przykład korzystniejszy". - Wprowadzi się jakieś rozwiązania, które spowodują obniżkę tych kosztów handlu emisjami - powiedział. 

- Wydaje mi się, że tego typu podbijanie stawki, które wiąże się z programem Fit for 55, to także pewna gra negocjacyjna, a jej celem jest ułatwienie wystartowania Nord Stream 2 - podkreślił. 


Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
18:47 PR24_mp3 2022_01_13-09-40-10.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński: Fit for 55 to gra negocjacyjna (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (KUL)

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 9.33

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem