more_horiz

Sakiewicz o polityce ekologicznej UE: przepisy mają nie dotyczyć Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 11:09
- Przepisy ekologiczne mają nie dotyczyć Niemiec. Mają być tak interpretowane, że ich samochody mogą sobie robić, co zechcą - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej. Gościem audycji był także Paweł Piekarczyk.
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Sąd w Erfurcie skierował do TSUE pytanie, czy niemieckie sądy można traktować jako niezawisłe i bezstronne. Przyczyną zwrócenia się do TSUE stała się kwestia odpowiedzialności Volkswagena za wadliwe silniki diesla, które fałszowały pomiary emisji czystości spalin. 

Ekologia

Tomasz Sakiewicz podkreślił, że zachowanie Niemców, którzy omijają przepisy UE dotyczące ekologii i broniące wbrew prawu własne przedsiębiorstwa, jest dowodem na nierówność w traktowaniu krajów Wspólnoty. Taka sytuacja dotyczy także sądownictwa. - Przepisy ekologiczne mają nie dotyczyć Niemiec. Mają być tak interpretowane, że ich samochody mogą sobie robić, co zechcą. Dużo ważniejszy jest ich stosunek do wymiaru sprawiedliwości. Sędzia jest tam w połowie urzędnikiem państwowym - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 powiedział także, że w narracji wobec Polski wykorzystywane są argumenty znane z najgorszych czasów niemieckiej polityki. - Tłumaczenie nam, że u Niemców jest wyższa kultura, jest elementem propagandy nazistowskiej. Trzeba na to zwracać uwagę. Kiedy mówią, że są lepsi cywilizacyjnie, społecznie itd. to są to elementy propagandy nazistowskiej i jest to używane w debacie wobec Polaków - ocenił.

Paweł Piekarczyk, odnosząc się do sprawy Volkswagena, zwrócił uwagę, że niemiecki koncern czyni starania o jak największe zmniejszenie swojej odpowiedzialności finansowej. - Przy wszystkich obliczeniach dotyczących tego, co Volkswagen ma zapłacić za swoje oszustwa, teraz próbują znacznie zmniejszyć te odszkodowania. Zamierzając pomniejszać je o zużycie samochodu. Patrząc w ten sposób warto zwrócić się do Niemiec o mandaty za zatruwanie środowiska przez auta - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:51 PR24 2022_01_17-10-34-23.mp3 Tomasz Sakiewicz i Paweł Piekarczyk o polityce UE wobec Niemiec ("Gość PR24")

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Tomasz Sakiewicz, Paweł Piekarczyk (Gazeta Polska)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 10.33

dz

Zobacz także

Zobacz także