more_horiz

Sędziowska niezależność w Niemczech pod lupą TSUE. Jakubiak: Europa nie widzi, że staje się częścią planu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 11:00
- Mam wrażenie, że musi stać się coś poważnego, by Europa zrozumiała, iż za chwile będzie częścią Rzeszy Niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak, były poseł, komentator. 
Marek Jakubiak
Marek JakubiakFoto: PR24/MS

Niemiecki sędzia alarmuje, że jest naciskany w sprawie tzw. afery dieslowej. Naciski mają dotyczyć sposobu jego orzekania. Skierował zapytanie do TSUE, który na razie milczy. Czy decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie będzie oznaczała zakwestionowanie niemieckiego systemu sądowego?

- Król staje się nagi, nie da się dziś niczego ukryć, Niemcy będą więc zdziwieni, iż jednak IV Rzesza istnieje, a jej celem jest hegemona na świecie, ów sędzia natomiast, jest elementem immanentnym tego planu. Zdziwiony jestem tym, że Europa nie chce widzieć, że staje się ona częścią planu, który ma ponad sto lat - powiedział były poseł.

"Atak na Polskę ma przyzwolenie"

Dodał, że Polska jest atakowana przez Unie Europejską po to, by ją "ubezwłasnowolnić". Nasz kraj, w opinii Marka Jakubiaka, został "wzięty na celownik" jako pierwszy, ponieważ to w Polsce za owym procederem opowiada się ponad 30 proc. elektoratu. Atak na Polskę zatem, jak zauważył, ma swoje przyzwolenie w niej samej.

Afera określana zwana dieselgate wybuchła w 2015 roku. Jak informowała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, koncern Volkswagen AG instalował przez lata w silnikach diesla TDI, montowanych w autach marek VW, Skoda, Audi, SEAT i Porsche, oprogramowanie pozwalające na manipulowanie wynikami pomiarów emisji spalin. Sprawa miała dotyczyć aż 11 milionów aut.

Czytaj także: 

Część klientów zdecydowało się pozwać producenta o odszkodowanie. Jak podaje WP, najwięcej takich spraw trafiało do niemieckich sądów i tam pojawił się problem, bo udziały w Volkswagenie ma rząd Dolnej Saksonii. W efekcie sędzia, orzekając na korzyść jednej lub drugiej strony, orzeka w praktyce za lub przeciwko niemieckiemu państwu.

Posłuchaj
18:09 PR24_mp3 2022_01_17-10-09-57.mp3 M. Jakubiak o niezależności sędziowskiej w Niemczech ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marek Jakubiak (były poseł, komentator)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina: 10:09 

Zobacz także

Zobacz także