more_horiz

Ziobro zapowiada kolejny wniosek do TK. Ozdoba: Polskę pozbawiono weta ws. bezpieczeństwa energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 11:12
- W Ministerstwie Sprawiedliwości jest analizowana decyzja Tuska, który pozbawił Polskę możliwości weta. W 2014 r. przyjęto rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i wyboru źródeł energii - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
Jacek Ozdoba
Jacek OzdobaFoto: PR24/MS

Gość PR24 komentował między innymi zapowiedź złożenia wniosku przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego decyzji podjętej przez premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz w 2014 r. ws. zmiany unijnego systemu handlu emisjami CO2.

- W ministerstwie sprawiedliwości analizowana jest powyższa zgoda czyli to, czy jest ona zgodna z polską Konstytucją. W 2014 r. przyjęto rozwiązania, które zaakceptowano w 2015 r., a premier Ewa Kopacz nie wniosła weta, a sprawa dotyczy bezpieczeństwa energetycznego, wyboru źródła energii i polityki surowcowej - podkreślił gość PR24.

"Brak możliwości weta"

Przypomniał, że zgodnie z unijnym prawem, prawem traktatowym, w powyższych sprawach powinna obowiązywać jednomyślność, tymczasem decyzje zapadały większością głosów, a to oznacza, że Polskę pozbawiono możliwości weta. - Zakładam, że to będzie podstawą do weryfikacji i sprawdzenia - powiedział Jacek Ozdoba.

W 2014 r. Donald Tusk, jako premier zgodził się "na drastyczne zmiany w systemie handlu emisjami ETS", a nastąpienie, "w toku wykonania konkluzji Rady Europejskiej, w kolejnych miesiącach premier Ewa Kopacz uznała te propozycje".

Czytaj także:

Propozycje polegały na tym, że "w latach 2019-2020 rozpoczną się drastyczne podwyżki cen za te certyfikaty, gdyż do systemu dopuszczone zostaną firmy inwestycyjne, a Komisja Europejska będzie mogła sterować podażą tych certyfikatów".

Posłuchaj
12:10 PR24_mp3 2022_01_18-10-09-31.mp3 Ziobro chce skarżyć ETS do TK. Ozdoba: Polskę pozbawiono weta w sprawach bezpieczeństwa energetycznego ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu

Data emisji: 18.01.2022

Godzina: 10:09 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem