more_horiz

Komisja śledcza ws. inwigilacji. Nisztor: trudno sobie wyobrazić jej powstanie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 10:55
- Zawsze przy każdej komisji są eksperci, więc problemem byłoby to, kto miałby być takim ekspertem, kto nie musiałby zeznawać przed tą komisją - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy ("Gazeta Polska Codziennie").
Piotr Nisztor
Piotr NisztorFoto: PR24

Na konferencji prasowej w Ksawerowie (Łódzkie) przewodniczący PO Donald Tusk powiedział, że "pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej w sprawie inwigilacji w latach 2005-2021 są podpisy KO, Lewicy, PSL, Polski 2050, Konfederacji i Kukiz'15". W Senacie od zeszłego tygodnia działa komisja nadzwyczajna powołana do zbadania przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm.

Na antenie Polskiego Radia 24 możliwość powołania komisji śledczej ocenił Piotr Nisztor. Dziennikarz wskazał, że "szansa jej powołania zależy od Prawa i Sprawiedliwości, od tego, czy zdecyduje się na taką komisję". 

- Mnie osobiście trudno jest sobie wyobrazić, aby taka komisja powstała - powiedział i podkreślił, że "mówimy o zbadaniu najtajniejszych dokumentów służb specjalnych z okresu 16 lat". - Zawsze przy każdej komisji są eksperci, więc problemem byłoby to, kto miałby być takim ekspertem, kto nie musiałby zeznawać przed tą komisją - wskazał.

Jak dodał, "jeśli zrobimy listę osób, które przez ostatnie 16 lat były w służbach specjalnych, kierowały tymi służbami, to okazuje się, że 99,99 proc. ekspertów takiej komisji jest po prostu wykreślona z zasady, bo będzie najprawdopodobniej przez nią przesłuchiwana". 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:43 PR24_mp3 2022_01_20-10-09-05.mp3 Piotr Nisztor: szansa na powołanie komisji śledczej zależy od Prawa i Sprawiedliwości (Polskie Radio 24)

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 10.09


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem