more_horiz

Reginia-Zacharski: perspektywa zburzenia przez Rosję obecnego ładu jest dla Zachodu porażająca

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:00
- Nie widać na stole negocjacyjnym scenariuszy, które utwardzają stanowisko Zachodu wobec potencjalnej agresji Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. J. Reginia-Zacharski: perspektywa zburzenia obecnego ładu przez Rosję jest dla Zachodu porażająca
Prof. J. Reginia-Zacharski: perspektywa zburzenia obecnego ładu przez Rosję jest dla Zachodu porażającaFoto: shutterstock.com/mark reinstein; Harold Escalona

Gość PR24 mówił o bezpieczeństwie w Europie w kontekście gromadzenia rosyjskich wojsk u granic Ukrainy. Jak zauważył, istnieje problem ze zdefiniowaniem pojęcia agresji. Celem Zachodu obecnie jest uniknięcie wojny, ponieważ z jego perspektywy wojna doprowadziłaby do zburzenia ładu międzynarodowego, do którego Zachód zdążył się przyzwyczaić przez ostatnie 30 lat.

"Zmiana może być porażająca"

Prezydent USA Joe Biden przyznał, że wewnątrz NATO są rozbieżności co do odpowiedzi na potencjalny rosyjski atak, w zależności od tego, czy jest to drobne naruszenie, czy inwazja na pełną skalę. Słowa amerykańskiego prezydenta wywołały krytykę, że mogą zostać zinterpretowane jako przyzwolenie na agresję. Później Joe Biden sprecyzował swoją wypowiedź.

- Sama perspektywa takiej zmiany jest porażająca i to ona może stać za nieco dziwną postawą negocjacyjną Zachodu. Dyplomacja rosyjska natomiast jest wyczulona na wszelkie słabości i wpycha tam nogę. Tak naprawdę w logice twardych działań, przy pojawieniu się groźby ze strony Rosji, powinno nastąpić natychmiastowe dyslokowanie sił sojuszniczych państw takich jak Polska czy Rumunia - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Czytaj także:

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jakiekolwiek naruszenie granic Ukrainy przez wojska rosyjskie zostanie uznane za inwazję i spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią. Wypowiedź ta ma związek z jego wcześniejszą sugestią, że reakcja Zachodu może być uzależniona od skali rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.


Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2022_01_21-09-34-46.mp3 Prof. J. Reginia-Zacharski: perspektywa zburzenia przez Rosję obecnego ładu jest dla Zachodu porażająca ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog z Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina: 09:34 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem