more_horiz

"Dajmy prztyczka w nos bankom". Dr Bartoszewicz o walce z inflacją

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 13:53
- Zróbmy emisję obligacji o charakterze celowym, na budowę energetyki jądrowej. Niech oprocentowanie będzie atrakcyjne, współmierne do wartości inflacji. Polacy zainwestują i dokonają transformacji energetycznej, bez obciążeń polegających na zakupie technologii powiązanych z finansowaniem. Z drugiej strony uchronimy część społeczeństwa przed inflacją - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. 
Audio
  • Dr Artur Bartoszewicz sytuacji gospodarczej (Temat dnia/Gość PR24)
Dr Artur Bartoszewicz
Dr Artur BartoszewiczFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wysoka inflacja jest ogromnym kosztem dla społeczeństwa i gospodarki. - Zjawisko jest wielowymiarowe i bardzo trudno jest z nim walczyć. Związana jest to międzynarodowymi zakłóceniami, gdy rosną ceny surowców i towarów, które importujemy. Płacimy też cenę za własne zaniechania związane z transformacją energetyczną. Energia staje się coraz droższa, wojna hybrydowa Rosji wiąże się z cenami gazu, a na naszym podwórku mamy opóźnienia ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Polska ma własną walutę, nie znajduje się w strefie euro. Możemy to wykorzystywać i ułatwiać działalność eksportową. Możemy też prowadzić samodzielną polityką pieniężną, która niestety była spóźniona. reakcje w postaci podwyższenia stóp procentowych stały się niewspółmierne do skali inflacji - powiedział dr Artur Bartoszewicz.

"Zmniejszenie konsumpcji jest bardzo ważne"

Przypomniał, że rząd próbuje się reanimować gospodarkę, przedstawiane są  tarcze antyinflacyjne i wzywa się do obniżenia cen. - Zastawiam się kiedy rząd wezwie banki do obniżenia marży. Każdy dostaje informacje z banków, że podwyższyły się koszty kredytów i różnego rodzaju płatności. Brakuje jednak informacji, że podniesione zostały oprocentowania lokat. Oczekuję, że rząd wezwie banki do obniżenia własnych oczekiwań. Gdyby banki podwyższyły stopy depozytowe, to niektórzy zrezygnowaliby z zakupów i zaczęli oszczędzać. Zmniejszenie konsumpcji też jest bardzo ważne, abyśmy mogli zacząć walczyć z inflacją - tłumaczył ekonomista.

Dr Artur Bartoszewicz podkreślił też, że Polska potrzebuje transformacji energetycznej. - Zróbmy emisję obligacji o charakterze celowym, na budowę energetyki jądrowej. Niech oprocentowanie będzie atrakcyjne, współmierne do wartości inflacji. Polacy zainwestują i dokonają transformacji energetycznej, bez obciążeń polegających na zakupie zakupie technologii powiązanych z finansowaniem. Z drugiej strony uchronimy część społeczeństwa przed inflacją i damy prztyczka w nos bankom. To im się należy, ta sfera gospodarki nie funkcjonuje poprawnie - podsumował. 

Posłuchaj

23:37 PR24 2022_01_23-09-06-37.mp3 Dr Artur Bartoszewicz sytuacji gospodarczej (Temat dnia/Gość PR24)

Dane z Europy i Stanów Zjednoczonych wskazują, że świat zmaga się z nienotowaną od dekad inflacją. Coraz droższe są ceny gazu, żywności i paliwa. W USA inflacja w grudniu w ujęciu rocznym wyniosła 7 proc., co jest najwyższym poziomem od 1982 r. W Wielkiej Brytanii i Niemczech wzrost cen jest największy od 30 lat, w Holandii od wprowadzenia euro 20 lat temu. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w Polsce "inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc., licząc rok do roku (rdr)".


Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat Dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Goście: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, SGH)

Data emisji: 23.01.2022

Godzina emisji: 18.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem