more_horiz

"Opozycja wykazuje się determinacją, zwęszyła krew". Jastrzębowski o planach utworzenia komisji ds. inwigilacji

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:47
- Opozycja będzie robiła wszystko - zdyscyplinuje własnych posłów, żeby na głosowanie przybyli i zagłosowali za powstaniem tej komisji. Jednak trudno powiedzieć jak będzie ona wyglądała i czym się skończy - stwierdził w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (TVP) i Piotr Cywiński ("Sieci").
Publicyści dyskutowali m.in. na temat możliwego przebiegu sejmowej komicji śledczej ds. inwigilacji
Publicyści dyskutowali m.in. na temat możliwego przebiegu sejmowej komicji śledczej ds. inwigilacjiFoto: Mateusz Włodarczyk/Forum

W sejmie ma zostać poddany pod głosowanie wniosek o utworzenie komisji śledczej ds. inwigilacji. Temat wykorzystania programu Pegasus przez polskie służby politycy opozycji wprowadzili też do Parlamentu Europejskiego, gdzie odbyło się wysłuchanie publiczne w tej sprawie.

Dawid Wildstein przytoczył wypowiedź Romana Giertycha, który stwierdził, że istnieją dwie wersje oprogramowania inwigilującego Pegasus, a ta "druga jest bardziej niebezpieczna, ponieważ nie pozostawia żadnych śladów".

Sławomir Jastrzębowski ocenił, że komisję śledczą, której inicjatorem jest Paweł Kukiz, uda się powołać. - Determinacja po stronie opozycji w tej sprawie jest niezwykle duża - opozycja zwęszyła krew i będzie robiła wszystko - zdyscyplinuje własnych posłów, żeby na głosowanie przybyli i zagłosowali za powstaniem tej komisji - ocenił publicysta. Dodał, że "trudno powiedzieć jak będzie ona wyglądała i czym się skończy", ponieważ część jej obrad ma być niejawna. - Ja to rozumiem, ale wiem też, że z różnych komisji materiały wyciekają i nie będzie tutaj jakichś wielkich wyjątków - podkreślił. Zauważył, że narracja dotycząca programu Pegasus nie została ustalona. 

Czytaj także:

Grzebanie przy tajnych służbach musi się skończyć źle - ocenił Piotr Cywiński. - Pociąganie tygrysa za ogon może jedynie osłabić działania tajnych służb, które powinny być tajne - dodał. Ocenił, że komisja śledcza będzie jedynie "biciem piany", bo większość informacji będzie utajniona. - Wyobraźmy sobie, że wychodzi gentleman po takich obradach i mówi: "Proszę państwa, to co ja usłyszałem, to jest nieprawdopodobny skandal. Niestety nie mogę wam powiedzieć" - objaśniał. Dodał, że możliwe, iż członkowie komisji w trakcie jej obrad dojdą do wniosku, że "tego tygrysa nie warto ciągnąć za ogon", bo może się to obrócić przeciwko nim samym.

W nagraniu audycji mowa była także o końcu pandemii koronawirusa.

Posłuchaj
39:38 PR24_mp3 2022_02_11-10-08-09.mp3 Sławomir Jastrzębowski, Piotr Cywiński i Dawid Wildstein w komentarzu do bieżących sprawach polityki krajowej i międzynarodowej (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Piotr Cywiński ("Sieci"), Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl), Dawid Wildstein (TVP)

Data emisji: 11.02.2022

Godzina: 10.09

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem