Dr Jacek Raubo: na rosyjskim stole leżą różne scenariusze, także pełnoskalowe uderzenie na Ukrainę
Rosja, koncentrując armię przy granicy z Ukrainą, chciała przekonać USA do rozmów nad głowami całej Europy. Stany Zjednoczone nie dały się nabrać na tego typu działania ze strony Kremla - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, ekspert ds. bezpieczeństwa, publicysta portalu defence24.pl. Wyjaśnił, że konsekwencje są takie, iż Rosja rozważa teraz naprawdę różne scenariusze, bo nie udało jej się zrealizować swoich celów strategicznych.
2022-02-13, 15:05
Trwa ofensywa dyplomatyczna w związku z zagrożeniem rosyjską inwazją na Ukrainę. Rozmawiają i spotykają się przywódcy, ministrowie spraw zagranicznych i obrony Rosji, Niemiec, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Polski, państw bałtyckich, wschodniej flanki NATO - w różnych formatach i układach, osobiście i telefonicznie. W ostatnim czasie spotkań tych na różnych szczeblach i między różnymi państwami było bardzo wiele. Równocześnie jednak Stany Zjednoczone przestrzegają: Rosja jest gotowa wkroczyć na Ukrainę w każdej chwili. Czy faktycznie? W Polskim Radiu 24 mówił o tym ekspert ds. bezpieczeństwa dr Jacek Raubo.
Konflikt rosyjsko-ukraiński. "Wejdą, nie wejdą?"
Gość PR24 podkreślił, że pytanie "wejdą, nie wejdą?" jest pytaniem najtrudniejszym i tak naprawdę nie zna na nie odpowiedzi, a być może nie zna jej nikt. - Mogę jedynie zapewnić, że na stole rosyjskich decydentów leżą różne scenariusze, począwszy od pełnoskalowego uderzenia, a skończywszy na innych działaniach (...) - mówił dr Jacek Raubo.
Wyjaśnił, że - mówiąc o innych działaniach - ma na myśli działania pozamilitarne. - Rosjanie mogą użyć szeregu narzędzi, do destabilizacji nie tylko samej Ukrainy, ale całej przestrzeni transatlantyckiej i mogą to robić w bardzo mocno zaawansowany sposób, pomimo swoich ograniczeń ekonomicznych - dodał.
Jedność Zachodu zaskoczyła Rosję
Ekspert zauważył, że Rosja nie zrealizowała swoich celów strategicznych, jeśli chodzi o rozbicie jedności między Stanami Zjednoczonymi a Europą Zachodnią. Jak wyjaśnił, w uproszczeniu koncepcja Moskwy była taka, że skoncentrowano armię pod granicą Ukrainy, a następnie zaproszono USA do rozmów dwustronnych - dwa supermocarstwa znów będą decydować o losie świata. - "Nie patrzymy na kwestie Europy Zachodniej, a już zupełnie pomijamy państwa flanki wschodniej. My tutaj zapanujemy nad niestabilnością i wprowadzimy nowe zasady gry" - wytłumaczył zasady rosyjskiej taktyki.
REKLAMA
- Stany Zjednoczone nie dały się nabrać na tego typu działania ze strony Kremla. Potem widzieliśmy konsolidację działań w ramach Rady NATO-Rosja. Niewątpliwie obecnie, nawet przy wszystkich staraniach, a wydaje mi się, że Rosjanie zintensyfikowali swoje, szczególnie na kierunku państw wysoce przyjaznych im dotychczas, widzimy tę zdolność. Dyplomacja jest elementem odstraszania i obrony - zaznaczył dr Jacek Raubo.
- Napięcia przy ukraińskiej granicy. Australia ewakuuje personel ambasady z Kijowa
- Samoloty RAF w sąsiedztwie Ukrainy. Media: będą patrolować przestrzeń powietrzną
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Dr Jacek Raubo (ekspert ds. bezpieczeństwa, UAM, defence24.pl)
Data emisji: 13.02.2022
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA