more_horiz

Rusiński: decyzje administracji Bidena ułatwiły Putinowi eskalację napięcia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 12:05
- W USA temat Ukrainy zaistniał dopiero w późnych tygodniach stycznia, już po stopniowej eskalacji sytuacji przez Putina. Ta sytuacja eskalowała tak naprawdę od miesięcy. Przypomnijmy sobie, że powodem, czy czynnikiem, który ułatwił to Putinowi, były decyzje tej administracji, czyli de facto zawieszenie sankcji na Nord Stream 2 - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rusiński, korespondent PR w Nowym Jorku i szef tamtejszych Klubów Gazety Polskiej.
Maciej Rusiński podkreślił, że eskalację napięcia Putinowi ułatwiły wcześniejsze decyzje administracji Joe Bidena
Maciej Rusiński podkreślił, że eskalację napięcia Putinowi ułatwiły wcześniejsze decyzje administracji Joe BidenaFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

Konflikt rosyjsko-ukraiński budzi w Polsce bardzo silne emocje, jednak w znacznie mniejszym stopniu dotyczy Ameryki. Mimo to Stany Zjednoczone wysyłają do Polski dodatkowych żołnierzy, a administracja Joe Bidena na czele z nim samym prowadzi intensywne działania dyplomatyczne w celu deeskalacji konfliktu. Jak ta sytuacja wygląda z perspektywy amerykańskiej?

Biden wobec agresji Rosji

Maciej Rusiński w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że administracja amerykańska podkreśla napięcie i zagrożenie, a prasa relacjonuje - pochodzące od przedstawicieli władzy - komunikaty, że uderzenie Rosji na Ukrainę jest nieuchronne i rychłe. Równocześnie dziennikarz stwierdził, że polityki Joe Bidena wobec Ukrainy i Rosji nie określiłby mianem konsekwentnej czy "jastrzębiej".

- Jeśli chodzi w ogóle o podjęcie tematu Ukrainy, to ten temat zaistniał dopiero w późnych tygodniach stycznia, już po stopniowej eskalacji sytuacji przez Putina. Ta sytuacja eskalowała tak naprawdę od miesięcy. Przypomnijmy sobie, że powodem, czy czynnikiem, który ułatwił to Putinowi, były decyzje tej administracji, czyli de facto zawieszenie sankcji na Nord Stream 2 i uczynienie Niemiec taki "aniołem stróżem", który dopilnuje, żeby wszystko w Europie grało ładnie. To były fatalne decyzje - mówił Maciej Rusiński.

Co zrobią USA w przypadku ataku?

Gość PR24 dodał, że na tych decyzjach administracja Bidena wciąż bazuje, choć zaszła zmiana co do "większego stopnia alarmowania, że potencjalna inwazja Putina na Ukrainę". Jak podkreślił, ekipa rządząca w USA wyklucza militarne wsparcie Ukrainy, grożąc jedynie sankcjami gospodarczymi.

Zapewnienia są takie, że w razie ataku Rosji na Ukrainę konsekwencje będą "bardzo srogie" w postaci sankcji gospodarczych i zdecydowanych działań administracji ku nałożeniu sankcji czy zablokowaniu gazociągu Nord Stream 2 - mówił Rusiński.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:30 PR24_mp3 2022_02_14-10-45-26_Rusiński.mp3 Maciej Rusiński o działaniach USA w obliczu rosyjskiego zagrożenia ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Maciej Rusiński (dziennikarz, korespondent PR i szef Klubów Gazety Polskiej w Nowym Jorku)
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 10.45

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także