more_horiz

Janusz Kotański: Polska jest teraz postrzegana jako potęga moralna w Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 18:35
- W świecie, który jest pełen niepokoju, nienawiści, wojen, biedy czy rozchwiania moralnego, Ojciec Święty pozostaje jedynym trwałym wzorcem moralności i zasad, którymi należy się kierować w polityce międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Papież Franciszek podczas nabożeństwa w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie
Papież Franciszek podczas nabożeństwa w Bazylice Świętego Piotra w WatykanieFoto: ALESSIA GIULIANI / ipa-agency.ne

Papież Franciszek przyjął w sobotę na audiencji pożegnalnej kończącego misję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Janusza Kotańskiego. Polski dyplomata pełnił tę funkcję od 2016 roku. Nowym ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej będzie Adam Kwiatkowski, dotychczas sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. 

Janusz Kotański mówił o swojej działalności w Watykanie. - Nie mnie oceniać moje dokonania, ale odnoszę wrażenie, że to była misja, która jest spełniona, nasza pozycja jest bardzo mocno widziana przez Stolice Apostolską, nasze racje są rozumiane coraz lepiej. Co więcej, Polska jest teraz postrzegana jako potęga moralna w Europie. Okazało się, że te wszystkie zarzuty pod naszym adresem Polski, kierowane z równych stron, jeśli chodzi o tzw. migrantów, to nieprawda. Przejęliśmy 3,3 mln uchodźców z Ukrainy. Papież świetnie wie, co robi Polska w czasie tej okrutnej wojny Rosji - ocenił.

- Sześć lat intensywnej pracy, na rzecz tego, aby nasze racje były rozumiane w Stolicy Apostolskiej, ale również żeby czytelne były intencje, którymi się ona kieruje, to jest dużo. To moment, w którym może dojść do zmiany na stanowisku tak ważnym, jak ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej - powiedział gość audycji.

Posłuchaj
12:14 PR24_mp3 2022_05_14-17-35-32.mp3 Janusz Kotański o relacjach pomiędzy Polską a Stolica Apostolską (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Rozmawiał: Piotr Kowalczuk

Gość: Janusz Kotański

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem