more_horiz

Bogdan Pęk o prywatyzacji Lotosu: to rząd Tuska chciał sprzedać większościowy pakiet Rosjanom

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 10:35
- Strategia Tuska podczas jego rządów była niebezpieczna dla suwerenności Polski, polegała na wyprzedaży wszystkiego, co tylko możliwe, w taki sposób, by przyszłe państwo polskie stało się państwem kadłubowym, niezdolnym do prowadzenia samodzielnej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator Prawa i Sprawiedliwości.
Na fuzję PKN Orlen i Lotosu wyraziła zgodę Komisja Europejska.
Na fuzję PKN Orlen i Lotosu wyraziła zgodę Komisja Europejska. Foto: Karolis Kavolelis/shutterstock

Rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. Z notatki ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

Bogdan Pęk komentował te doniesienia. - Dopiero po odtajnieniu dokumentu ministra Grada dot. sprzedaży planów Lotosu za czasów rządu PO-PSL okazało się, że Donald Tusk, który dzisiaj bezczelnie próbuje atakować rząd Polski, oskarżając go o konszachty z Rosją, chciał sprzedać większościowy pakiet koncernu Rosjanom. To hipokryzja czy wręcz perfidia polityczna, Tusk próbuje postawić zarzut swoim konkurentom politycznym, dokładnie odwrotny do tego, jak sytuacja wygląda - ocenił były senator.

Gość audycji odniósł się do planów obecnego rządu i planów fuzji koncernów Lotos i Orlen. Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia decyzjami Saudi Aramco ma kupić trzydzieści procent udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. PKN Orlen w ten sposób realizuje warunki fuzji postawione przez Komisję Europejską. Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

- Mariaż Orlenu z Lotosem i dopuszczenie na polski rynek największego na świecie koncernu naftowego Saudi Aramco (…) zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej, i uniezależnia nas od Rosji. Tego rodzaju podmiot staje się poważnym graczem na arenie europejskiej, który dostarcza do skarbu państwa olbrzymie pieniądze z tytułu podatków, osiąga zyski porównywalne z koncernami na Zachodzie i ma wpływ na politykę gospodarczą tego obszaru - zauważył gość audycji.

Posłuchaj
17:01 PR24_mp3 2022_05_16-09-42-05.mp3 Bogdan Pęk o polskim sektorze paliwowym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 9.42

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także