more_horiz

"Nie wiedziałem, że uruchamiam lawinę". Wyszkowski o wywiadzie dot. agentów SB w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:21
- Musiałem jakoś zaprotestować i 27 maja 1992 roku udzieliłem wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. W mojej wypowiedzi była informacja o tym, że w Sejmie jest około 60 agentów. Wybuchła nieprawdopodobna afera - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, były opozycjonista.
Krzysztof Wyszkowski
Krzysztof Wyszkowski Foto: PR24

Blisko 30 lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm udzielił wotum nieufności rządowi Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną tego wydarzenia stała się sprawa lustracji przeprowadzanej wskutek uchwały sejmowej przez Antoniego Macierewicza, który wówczas był szefem MSW. Kilka dni wcześniej, jeden z twórców WZZ Wybrzeża, działacz "Solidarności" Krzysztof Wyszkowski udzielił wywiadu, w którym wskazał, że ówczesnym Sejmie "było około 60 agentów SB".

- 26 maja ukazać się miał wywiad, w którym mówiłem o tym, że (minister spraw zagranicznych w latach 1989-93 Krzysztof - red.) Skubiszewski był agentem SB - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 działacz antykomunistycznej opozycji. - Redaktor naczelny "Nowego Świata", Wierzbicki, uzależniał wydrukowanie tego wywiadu od zgody na wykreślenie zdań, że w rządzie Tadeusza Mazowieckiego takich agentów było więcej - powiedział. - I rzeczywiście to się nie ukazało - dodał.

- Musiałem jednak jakoś zaprotestować i udzieliłem wywiadu Polskiej Agencji Prasowej 27 maja i ten wywiad ukazał się następnego dnia, czyli 28 maja. W mojej wypowiedzi była informacja o tym, że w Sejmie jest około 60 agentów. Wybuchła więc nieprawdopodobna afera - wspominał.

"Nie wiedziałem, że uruchamiam lawinę"

- Nie wiedziałem, że uruchamiam lawinę - zaznaczył. - Działałem w poczuciu konieczności zabrania głosu ws. strasznego projektu przekształcenia baz sowieckiech w bazy rosyjskie. Lech Wałęsa pojechał do Moskwy, gdzie chciał ustanowić stałe uzależnienie Polski od Rosji - podkreślił.

Jak ocenił, "Polska już nigdy nie miałby szans na uwolnienie się z niewoli". - Na szczęście rząd Jana Olszewskiego to zablokował, ale wybuchała afera, Wałęsa złożył do Sejmu wniosek o odwołanie tego rządu i w poczuciu kompletnego absurdu uznałem, że powinienem powiedzieć to co wiedziałem - wskazał.

- Cała elita ówczesnego MSZ i wszystkich innych służb była wcześniej zaangażowana w utrwalanie komunizmu jako agentura, a czasami jako funkcjonariusze - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:32 PR24_AAC 2022_05_26-10-07-40.mp3 Krzysztof Wyszkowski: nie wiedziałem, że uruchamiam lawinę (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Krzysztof Wyszkowski (były opozycjonista)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 10.06


jb

Zobacz także

Zobacz także