more_horiz

"Kissinger stracił okazję, by milczeć". Publicyści komentują wypowiedź byłego sekretarza stanu USA

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:12
- Kissinger włączył się do dwugłosu Berlina i Paryża, którym też zależałoby na tym, żeby nie umniejszać statusu Rosji i żeby personalnie prezydent Władimir Putin wyszedł z twarzą, jak to się mówi, z tego konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (Trójka) i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny").
Piotr Cywiński: Kissinger stracił okazję by milczeć.
Piotr Cywiński: Kissinger stracił okazję by milczeć.Foto: FLICKR/DAVID SHANKBONE/CC BY-SA 2.0

Henry Kissinger uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę98-letni amerykański polityk przemawiał w poniedziałek online na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jego zdaniem w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy. 

Na antenie Polskiego Radia 24 wypowiedź byłego sekretarza stanu USA ocenili goście audycji. Jak wskazał Piotr Cywiński, "Kissinger włączył się do dwugłosu Berlina i Paryża, którym też zależałoby na tym, żeby nie umniejszać statusu Rosji i żeby personalnie prezydent Władimir Putin wyszedł z twarzą, jak to się mówi, z tego konfliktu".

"Kissinger stracił okazję, by milczeć"

- Stała się rzecz nieciekawa - zaznaczył. - Wypowiedź Kissingera dowodzi, że UE nie mówi jednym głosem i że stracił po prostu okazję, żeby milczeć - powiedział i dodał, że "jest to wypowiedź, która go w jakiś sposób kompromituje".

Dawid Wildstein ocenił z kolei, że "gdyby rozebrać jego wypowiedź na czynniki pierwsze, to jest ona albo wyjątkowo głupia i świadcząca o tym, że Kissinger nie ma, w co ciężko mi uwierzyć, absolutnie żadnej świadomości na temat tego, jak przez ostatnie lata działa Rosja i jakie są jej strategiczne cele, albo z jakiejś przyczyny zdecydował się, że będzie orędownikiem narracji francusko-niemieckiej w Europie". - Dlaczego się na to zdecydował i czemu w tym kierunku idzie? Nie mam pojęcia - podkreślił.

"Ewidentny cel Berlina"

Redaktor Trójki powiedział także, iż "historia UE pokazała przez ostatnie lata, że pełna dominacja niemiecka jest ewidentnym celem Berlina". - Na wielu poziomach jest ona możliwa tylko przy działaniu z Rosją - zaznaczył. - Można wręcz powiedzieć, że Rosja zrobiła nieprzyjemny psikus Berlinowi, bo już wszystko było przyklepane, tuż przed tym konfliktem Biden dał wręcz ostentacyjne światło Rosji, mówiąc, że od tego momentu rezygnujemy z wielowymiarowych relacji z UE, od teraz naszym partnerem są tylko Niemcy i zgadzamy się na to, co one robią - przypomniał. - A trzeba podkreślić, że wcześniej Niemcy prowadziły politykę uzależnienia Europy od rosyjskich surowców energetycznych - dodał.

Gościem audycji była także Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, która wskazał, że Dawid Wildstein słusznie zwrócił uwagę, iż "dla hegemonii Niemiec w Europie jest potrzebna Rosja". - Tylko że zawsze ta hegemonia i współpraca Niemiec z Rosją kończyła się nieszczęściem dla Europy - podkreśliła. 

- Co ciekawe zawsze przeciwwagą dla tej hegemonii była Polska, ale w porozumieniu z dzisiejszą Ukrainą i krajami basenu bałtyckiego - zauważyła i - odniosząc się w ten sposób do deklaracji Andrzeja Dudy z Kijowa - zauważyła, że "nasze państwa są sobie nawzajem potrzebne i były potrzebne". - Z jednej strony mamy Rosję, a z drugiej Niemcy, i my musimy współpracować - podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:48 10.06 27.05.mp3 Cywiński: Kissinger stracił okazję, by milczeć (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Piotr Cywiński ("Sieci"), Dawid Wildstein (Trójka) i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny")

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 10.06


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem