more_horiz

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Prof. Żaryn: siła jego autorytetu była szybko zauważana

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 18:02
25 maja 1948 roku w komunistycznym więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie Witold Pilecki, po skazaniu przez komunistyczny sąd, został zamordowany strzałem w tył głowy. To jeden z najwybitniejszych bohaterów w historii Polski. Między innymi o postaci rotmistrza Pileckiego na antenie Polskiego Radia 24 mówił prof. Jan Żaryn.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

Pamiętajmy o Rotmistrzu; jego dziedzictwo żyje, bo prawda zawsze jest i pozostanie najważniejsza - wskazał w środę w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przypomniał w mediach społecznościowych, że 25 maja 1948 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie Rotmistrz Witold Pilecki, po skazaniu przez komunistyczny sąd, został zamordowany strzałem w tył głowy. Jego szczątków – jak podkreślił - nie odnaleziono do dziś, a winni zbrodni nie ponieśli odpowiedzialności.

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego

Prof. Jan Żaryn przypomniał, że Witold Pilecki brał udział m.in. w Powstaniu Warszawskim. Działał jednak pod przykryciem i posługiwał się różnymi tożsamościami. Nie dało się jednak zamaskować mu jego talentu i umiejętności. 

- Witold Pilecki brał udział w Powstaniu Warszawskim, ale robił to pod przykryciem konspiracyjnym. Bardzo szybko jednak żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych podczas walk odkryli niezwykły talent tego anonimowego oficera. Po jego działaniu bardzo szybko jednak okazało się, że nie jest anonimowy - powiedział prof. Żaryn.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że postać rotmistrza Pileckiego odznaczała się czymś wyjątkowym. Mimo działania pod przykryciem od razu widać było jego predyspozycje. - Siła wzajemnego oddziaływania i autorytetu rotmistrza Pileckiego bardzo szybko została zauważona przez żołnierzy NSZ - powiedział historyk.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
21:42 PR24_mp3 2022_05_28-17-36-24.mp3 Prof. Jan Żaryn o Witoldzie Pileckim (Gość PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 17.36

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem