more_horiz

Nowe oczekiwania Węgier ws. sankcji. Ćosić: Budapeszt zaskoczył wszystkich w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 11:01
- Sprzeciw Węgier ws. VI pakietu sankcji na Rosję to sytuacja dosyć nowa. Do tej pory, jeśli coś było ustalane na najwyższym szczeblu, raczej nie zdarzały się sytuacje, że odstępowano od głównej idei, wnoszono zasadnicze poprawki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli. 
Dominika Ćosić w PR24: przedstawiciel Węgier stwierdził, że Budapeszt ma nowe oczekiwania ws. VI pakietu sankcji na Rosję. To zaskoczyło wszystkich, wydawało się, że obowiązują ustalenia zawarte na szczycie UE
Dominika Ćosić w PR24: przedstawiciel Węgier stwierdził, że Budapeszt ma nowe oczekiwania ws. VI pakietu sankcji na Rosję. To zaskoczyło wszystkich, wydawało się, że obowiązują ustalenia zawarte na szczycie UEFoto: frantic00/shutterstock

Unijni ambasadorowie nie zatwierdzili szóstego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji, zadecydował sprzeciw Węgier. Dominika Ćosić mówiła na antenie PR24, że "to wygląda jak element filmu sensacyjnego". - Wszystko dogadane, wszyscy się porozumieli, premier Viktor Orban ogłosił swoje zwycięstwo i ugrał to, co chciał, po czym wczoraj przedstawiciel Węgier przy Unii Europejskiej powiedział, że Budapeszt nie może zaakceptować wszystkich propozycji. Węgrom nie podoba się to, że na "czarnej liście" miałby się znajdować patriarcha moskiewski Cyryl - relacjonowała gość PR24.

Kraj ten naciska także, by otrzymać zgodę na wydłużenie okresu przejściowego dla zaprzestania importu ropy z Rosji. Zamiast ośmiu miesięcy miałyby to być trzy lata. - To było coś, co zaskoczyło wszystkich. Wydawało się, że dżentelmeńskie ustalenia zawarte na szczycie obowiązują - oceniła korespondentka TVP z Brukseli. - Podjęto próby negocjowania pakietu. Nie udało się uzyskać zgody. Dziś będzie kontynuacja rozmów w Luksemburgu - powiedziała.

Posłuchaj
10:49 Cosic.mp3 Dominika Ćosić o negocjacjach ws. szóstego pakietu sankcji na Rosję (Polskie Radio 24) 

Czy ustalenia szczytu zostaną "wywrócone do góry nogami"? Dominika Ćosić przyznała, że trudno jest to jednoznacznie ocenić, bo sama sytuacja jest, jak na unijne standardy, "dość nowa". - Do tej pory, jeśli coś było ustalane na najwyższym szczeblu, raczej nie zdarzały się sytuacje, że odstępowano od głównej idei, wnoszono zasadnicze poprawki - wskazała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli

Data emisji: 2.06.2022

Godzina: 10:18

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także