more_horiz

"Z czułości dla człowieka". Jubileusz osiemdziesięciolecia prof. Antoniego Fałata

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 10:08
- Prof. Antoni Fałat daje olbrzymi kredyt wiary w malarstwo, jako medium, które ma prowadzić świat ku lepszemu. Malarstwo i sztuka mają przynosić poprawę życia i relacji społecznych, uwrażliwiać nas. Wszystko to widać w obrazach artysty - mówił w Polskim Radiu 24 Katarzyna Napiórkowska, marszand i właścicielka galerii sztuki. 
Audio
  • Katarzyna Napiórkowska o twórczości prof. Antoniego Fałata (Temat dnia/Gość PR24)
Wernisażu wystawy. Od lewej: malarz Andrzej Fogg, Katarzyna Napiórkowska i prof. Antoni Fałat
Wernisażu wystawy. Od lewej: malarz Andrzej Fogg, Katarzyna Napiórkowska i prof. Antoni Fałat Foto: Maja Kluczyńska

"Aut Pictura, Aut Nihil" - albo malarstwo, albo nicość. Tak można tłumaczyć maksymę, którą posłużył się przed laty Antoni Fałat jako absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Powołana przez artystę grupa Aut swój program przedstawiała w odrobinę prowokacyjnym haśle "Polska figuracja, polski styl, polska egzotyka". Taki nadano także tytuł wystawie w 1970 roku, którą można uznać za debiut Fałata. Debiut, będący wielkim sukcesem młodego malarza. Na wystawie "Antoni Fałat. Malarstwo" w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej pokazywane są obrazy z lat 2010-2022, uzupełnione także pracami z lat 70.i 80. XX wieku. Ekspozycja towarzyszy jubileuszowi osiemdziesięciolecia artysty.

- Pokazujemy obrazy, które twórczość wybitnego artysty spinają szeroką klamrą czasową. Te prace zrodziły się z teatralnego napięcia zauważalnego u Fałata. Wynikają z reakcji na rzeczywistość, na sprawy codzienne i zmiany cywilizacyjne. Dostrzec je może uważne oko artysty - powiedziała Katarzyna Napiórkowska.

Jej zdaniem prof. Fałat bardzo poważnie traktuje malarstwo. - Daje olbrzymi kredyt wiary w malarstwo, jako medium, które ma prowadzić świat ku lepszemu. Malarstwo i sztuka mają przynosić poprawę życia, relacji społecznych, mają nas uwrażliwiać. Wszystko to widać w obrazach artysty. Przebija z nich czułość dla człowieka - tłumaczyła. 

Niewątpliwie w malarstwie prof. Fałata obecna jest też nuta dekadencji, świata, który przeminął. - Inspiracja z przeszłości, która w obrazach rzutuje na teraźniejszość.  Ale ważnym motywem jest portret, w tym portret kobiety, co wynika z podziwu dla kobiecej siły, mocy przemieniania rzeczywistości - podkreśliła Napiórkowska.


Posłuchaj
10:20 PR24 2022_06_12-08-49-08.mp3 Katarzyna Napiórkowska o twórczości prof. Antoniego Fałata (Temat dnia/Gość PR24)

 

Prof. Antoni Fałat ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1969 roku, zdobywając dyplom z wyróżnieniem w pracowni Aleksandra Kobzdeja. Przez wiele lat był rektorem założonej przez siebie Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, która realizowała postulat przywrócenia klasycznego modelu relacji mistrz – uczeń na studiach z zakresu malarstwa i grafiki. 

W latach 1992-96 prof. Antoni Fałat był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni.

W roku 2005 prezentacja jego malarstwa miała miejsce w siedzibie ONZ w Genewie, a w 2017 jego prace pokazane były na zorganizowanej przez Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wystawie w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Prace profesora Antoniego Fałata znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Galerii Narodowej Zachęta, Muzeum w Gandawie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: 

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 8.49

PR24

Zobacz więcej na temat: malarstwo KULTURA wystawa

Zobacz także

Zobacz także