more_horiz

XII Kongres Polska Wielki Projekt. Prof. Andrzej Szczerski: musimy na nowo odkryć Europę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 16:55
- Ciekawe jest przekonanie, że esencją projektu europejskiego jest stałe pytanie o jego aktualność, jednak te pytania mogą pójść tak daleko, że podważa się sens jego istnienia, a nam bardzo zależy na tym, żeby Europa była tym, czym była zawsze, dziedzictwem judeochrześcijańskim, tradycją rzymską, wolnościową, o takiej Europie tu dyskutujemy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski, historyk, krytyk sztuki.
Prof. Andrzej Szczerski
Prof. Andrzej SzczerskiFoto: PR24

W Arkadach Kubickiego w Warszawie trwa XII. Kongres Polska Wielki Projekt. Przez trzy dni toczą się na nim dyskusje na temat ważnych zagadnień dla Polski i Europy. Tegoroczne hasło kongresu to: "Nowa Europa".

Prof. Andrzej Szczerski mówił o znaczeniu dziedzictwa kulturowego Europy. - Dzisiaj na poziomie lokalnym jest dużo ciekawiej niż na poziomie "proceduralnym". Europa jest tak silna i zawsze była tak ważna, że jest silna poziomem lokalnym, który jest czasami dużo ciekawszy i dynamiczniejszy niż ten na samej górze, który głównie nas zajmuje. Lokalne historie są czasem esencją tego, co dzieje się w Europie - mówił gość audycji.

embed:

Zobacz także:

Posłuchaj

11:14 PR24_mp3 2022_06_12-15-33-42.mp3 Prof. Andrzej Szczerski o znaczeniu dziedzictwa kulturowego Europy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Prof. Andrzej Szczerski

Data emisji: 12.06.2022

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także