more_horiz

PE głosował ws. Fit for 55. Zalewska: europosłowie nie chcą pojąć, że świat się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 10:56
- Ich świat się zawalił. Ich wyliczenia, kalkulacje i gwarancje, które dawali obywatelom, że są bezpieczni energetycznie [...], okazały się absolutnie nieprawdziwe - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł Anna Zalewska, zwracając uwagę na to, że kolejne państwa wracają do wytwarzania energii z węgla.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie trzech projektów wchodzących w skład pakietu "Fit for 55", mającego przeciwdziałać zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Stanowisko zakłada m.in. szybsze ograniczenie emisji i stopniowe wycofywanie darmowych uprawnień w ramach systemu handlu emisjami ETS. W Polskim Radiu 24 komentowała to europoseł PiS Anna Zalewska.

PE ws. Fit for 55

Gość PR24 stwierdziła, że znaczna część europarlamentarzystów "nie chce pojąć, że świat się zmienił". Jak wyjaśniła, w ich pojmowaniu rzeczy świat raczej się zawalił, bo ich wieloletnie wyliczenia i gwarancje, które dawali obywatelom swoich krajów, "że są bezpieczni energetycznie m.in. dlatego, że odchodzą od węgla i gazu" - to wszystko okazało się błędne.

- W dodatku to nie tylko Niemcy będą produkować energię z węgla. To również Holendrzy - współobywatele pana Fransa Timmermansa, to Austriacy, zapowiadają to już Włosi. A sprawozdawca, który mówi o tym, że "jeszcze mocniej trzeba opodatkować energię z węgla" jest Niemcem. To pokazuje, w jakiej absolutnej paranoi funkcjonujemy - mówiła Anna Zalewska.

Zalewska: robi się dobry klimat do zmiany

Zdaniem europoseł PiS-u wśród przywódców państw UE "robi się dobry klimat" do tego, by przyjąć do wiadomości tezy i fakty przedstawiane przez Polskę i polskiego premiera. - Teraz, gdy te dokumenty będą wchodziły w fazę rozmów, tzw. trilogów, pomiędzy Komisją Europejską, Radą Europejską i Parlamentem Europejskim, Rada Europejska, która ma absolutnie jedyna kompetencje, musi zacząć podejmować decyzje, które są dla bezpieczeństwa ich obywateli - mówiła Anna Zalewska.

Wyjaśniła, że przywódcy państw, inaczej niż europarlamentarzyści, muszą myśleć "przez kieszeń obywatela", a już niedługo ich obywatele zaczną wychodzić na ulice z powodu coraz wyższych cen.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:25 PR24_mp3 2022_06_24-09-36-21_Zalewska.mp3 Anna Zalewska o działaniach UE ws. Fit for 55 ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS)
Data emisji: 24.06.2022
Godzina emisji: 09.36

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także