more_horiz

Bogdan Pęk: węgiel jest dla Polski absolutnie strategicznym bogactwem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 10:55
- W naszym klimacie bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe po bezpieczeństwie politycznym i żywnościowym, decyduje o poziomie życia narodu i jego możliwości działania - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator, samorządowiec.
W Sejmie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych, w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Chodzi o paliwa zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, takie jak węgiel kamienny, brykiet, pelet
W Sejmie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych, w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Chodzi o paliwa zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, takie jak węgiel kamienny, brykiet, peletFoto: Shutterstock/Artur_Nyk

Przywódcy unijnych krajów na szczycie w Brukseli oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni. Blokowanie przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy i związane z tym wysokie ceny energii były jednymi z tematów drugiego dnia narady liderów 27 państw UE.

Bogdan Pęk odniósł się do kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Od dawna głosiłem tezę, że węgiel jest dla Polski absolutnie strategicznym bogactwem. Taktyka zabezpieczenia suwerenności energetycznej Polski powinna polegać na przetwórstwie węgla kamiennego najnowocześniejszymi technologiami z zakładaniem filtrów eliminujących niemal 100 proc. pyłów i trujących gazów, eliminowaniu "kopciuchów" węglowych, zastąpieniu ich ogrzewaniem elektrycznym, zasilanym energią zdobytą poprzez węgiel kamienny w nowoczesnych elektrowniach - wyjaśniał.

- W UE jest utopia, która polega na walce ze zmianami klimatycznymi. W myśl tej fałszywej religii narzucono ludziom rozwiązania, które nie sprawdziły się (…), energia odnawialna nie zabezpieczy bezpieczeństwa energetycznego w naszym klimacie - stwierdził gość audycji.

Były senator podkreślił, że jeszcze przez kilkadziesiąt lat Polska nie powinna rezygnować z wykorzystania węgla, powinna natomiast wprowadzać najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa, eliminować szkodliwe substancje. - Trzeba również myśleć o energii jądrowej jako o źródle zabezpieczającym w dużej części w energię nasze państwo, wprowadzać odnawialne źródła energii, ale tylko w takich miejscach, w których jest to racjonalne, np. farmy na morzu. Nie można na tych źródłach opierać bezpieczeństwa energetycznego - zaznaczył Bogdan Pęk.

Posłuchaj
21:01 PR24_mp3 2022_06_27-08-07-38.mp3 Bogdan Pęk o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Unia Europejska chce do 2030 roku obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc., w porównaniu z poziomem sprzed trzech dekad. Do roku 2050 chce osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Maciej Małecki

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 9.38

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także