more_horiz

Rosja niewypłacalna po raz pierwszy od 1918 roku. Sakiewicz: to rozniesie ją na strzępy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 11:30
- Niewypłacalność państwa szybko przenosi się na przedsiębiorstwa. Niektórych nie obchodzi wojna na Ukrainie i handlują z Rosją, co jest godne potępienia, ale tak samo nie zajmują się tym, z jakiego powodu Rosja nie płaci. Ten kij ma dwa końce, chodzi o zarabianie - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad 100 lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja. Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty. "Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka" - skomentowała agencja Bloomberg.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z poważną sprawą. - Część państw współpracuje z Rosją ze względu na biznes, który się psuje. Może się okazać, że Rosja nie zapłaci rachunków i nie spłaci długów. Niewypłacalność państwa szybko przenosi na przedsiębiorstwa. Niektórych nie obchodzi wojna na Ukrainie i handlują z Rosją, co jest godne potępienia, ale tak samo nie zajmują się tym, z jakiego powodu Rosja nie płaci. Ten kij ma dwa końce, chodzi o zarabianie - powiedział Tomasz Sakiewicz.

Czytaj także:

Dodał, że czekają nas spadki cen paliw. - One nastąpią. Nie sprawdzą się analizy, które mówiły o 130 dolarach za baryłkę na koniec roku. Ceny będą spadać, bo schłodzi się światowa gospodarka. Poza tym na świecie jest bardzo dużo ropy, ale trzeba ją odkorkować. Taki proces zajmuje do roku czasu. Od kiedy zaczął się kryzys naftowy, mija już prawie rok. Na jesieni wszystkie złoża zamknięte z przyczyn ekonomicznych i ideologicznych zostaną odkorkowane i ceny spadną. Mieliśmy do czynienia z paniką i chęcią napełnienia rezerw po korek. To wszystko rozniesie Rosję ekonomicznie na strzępy - podsumował Sakiewicz.   

Posłuchaj
12:39 PR24 2022_06_27-10-45-54.mp3 Tomasz Sakiewicz gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

 

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę USA i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Minister finansów Rosji ogłosił wcześniej, że Moskwa "wypełniła wszystkie swoje zobowiązania" dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach "w całości", dokonując płatności w odpowiednim czasie. Podkreślił, że Federacja Rosyjska wpłaciła odsetki we własnej walucie - rublach - do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Po raz ostatni Rosja nie spłacała długu w 1998 roku, ale dotyczyło to długu krajowego.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej")

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 10.49

kmp

Zobacz także

Zobacz także