more_horiz

Napięcia wokół obwodu kaliningradzkiego. Prof. Pukszto: akcja dezinformacyjna Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 11:30
- Całe napięcie wokół tranzytu do obwodu kaliningradzkiego trwa już jakieś 5 dni. Wówczas Litwa zaczęła realizować sankcje, które były przyjęte jeszcze wcześniej, jeszcze w marcu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Pukszto (Uniwersytet Kowieński).   
Gość audycji podkreślił, że  w ciągu ostatnich 5- 6 dni zarówno Rosja jak i Białoruś zrobiły ogromną ofensywę informacyjną, polityczną za sprawą ograniczenia tranzytu przez Litwę
Gość audycji podkreślił, że w ciągu ostatnich 5- 6 dni zarówno Rosja jak i Białoruś zrobiły ogromną ofensywę informacyjną, polityczną za sprawą ograniczenia tranzytu przez LitwęFoto: Shutterstock/Asatur Yesayants

Komisja Europejska potwierdza, że Litwa, blokując tranzyt kolejowy towarów z Rosji, stosuje unijne sankcje. Poinformował o tym rzecznik Komisji Eric Mamer na Twitterze.

Chodzi o wstrzymanie przez Litwę tranzytu drogą kolejową materiałów budowlanych, cementu oraz stali i wyrobów żelaznych między rosyjskimi regionami a obwodem kaliningradzkim. W reakcji Moskwa zagroziła działaniami odwetowymi.

Do tematu odniósł się prof. Andrzej Pukszto, który podkreślił, że nie chodzi w tej sprawie o samodzielne decyzje Litwy, ale o te, które podjęła KE.

- Litwa wcielała w życie to, co było wcześniej przyjęte przez Komisję Europejską. Nie ma mowy o całkowitej blokadzie obwodu kaliningradzkiego. Jest tylko mowa o ograniczeniu przewozu towarów, które przez teren Republiki Litewskiej podążają do obwodu kaliningradzkiego - wyjaśnił.

Prezydent Gitanas Nausėda brał udział w piątek i w sobotę w szczycie, który odbywał się w Brukseli. - Tam powiedział bardzo wyraźnie o stanowisku Litwy, żeby KE negocjowała bardzo dokładnie wszystko z władzami Republiki Litewskiej, ponieważ nie zgodzi się na ustępstwa, na złagodzenia sankcji, które były już zatwierdzone i weszły w życie w marcu - przypomniał gość audycji.

- W ciągu ostatnich 5-6 dni zarówno Rosja jak i Białoruś zrobiły ogromną ofensywę informacyjną, polityczną, przyrównały inicjatywy Litwy do (...) "rozpoczęcia wojny". Jest ogromny nacisk ze strony Putina - podsumował.  

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
11:26 _PR24_AAC 2022_06_27-10-34-33 Pukszto.mp3 Prof. Andrzej Pukszto o efektach sankcji nałożonych na Federację Rosyjską ("Temat dnia/Gość PR24")

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Andrzej Pukszto (Uniwersytet Kowieński)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 10.34

kmp

Zobacz także

Zobacz także