Komisja Europejska potwierdza, że Litwa, blokując tranzyt kolejowy towarów z Rosji, stosuje unijne sankcje. Poinformował o tym rzecznik Komisji Eric Mamer na Twitterze.
Chodzi o wstrzymanie przez Litwę tranzytu drogą kolejową materiałów budowlanych, cementu oraz stali i wyrobów żelaznych między rosyjskimi regionami a obwodem kaliningradzkim. W reakcji Moskwa zagroziła działaniami odwetowymi.
Do tematu odniósł się prof. Andrzej Pukszto, który podkreślił, że nie chodzi w tej sprawie o samodzielne decyzje Litwy, ale o te, które podjęła KE.
- Litwa wcielała w życie to, co było wcześniej przyjęte przez Komisję Europejską. Nie ma mowy o całkowitej blokadzie obwodu kaliningradzkiego. Jest tylko mowa o ograniczeniu przewozu towarów, które przez teren Republiki Litewskiej podążają do obwodu kaliningradzkiego - wyjaśnił.
Prezydent Gitanas Nausėda brał udział w piątek i w sobotę w szczycie, który odbywał się w Brukseli. - Tam powiedział bardzo wyraźnie o stanowisku Litwy, żeby KE negocjowała bardzo dokładnie wszystko z władzami Republiki Litewskiej, ponieważ nie zgodzi się na ustępstwa, na złagodzenia sankcji, które były już zatwierdzone i weszły w życie w marcu - przypomniał gość audycji.
- W ciągu ostatnich 5-6 dni zarówno Rosja jak i Białoruś zrobiły ogromną ofensywę informacyjną, polityczną, przyrównały inicjatywy Litwy do (...) "rozpoczęcia wojny". Jest ogromny nacisk ze strony Putina - podsumował.
Więcej w nagraniu.
11:26 _PR24_AAC 2022_06_27-10-34-33 Pukszto.mp3 Prof. Andrzej Pukszto o efektach sankcji nałożonych na Federację Rosyjską ("Temat dnia/Gość PR24")
***
Audycja: Temat dnia/ Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Andrzej Pukszto (Uniwersytet Kowieński)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 10.34
kmp