more_horiz

Masakra emigrantów w Melilli. Publicysta: Hiszpania doświadcza skutków polityki słabości

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:35
- Hiszpania nagle zmieniła politykę, przez 50 lat zachowywała umiar co do Sahary Zachodniej, terytorium spornego pomiędzy Marokiem a Algierią, i ludami Sahary - mówił w Polskim Radiu 24 Higinio Paterna, hiszpański dziennikarz, komentując próbę wtargnięcia przez nielegalnych imigrantów do Melilli, hiszpańskiej enklawy sąsiadującej z Marokiem.
Podczas starć  rannych zostało 57 migrantów, 49 agentów hiszpańskiej Gwardii Cywilnej i 140 funkcjonariuszy marokańskich służb bezpieczeństwa.
Podczas starć rannych zostało 57 migrantów, 49 agentów hiszpańskiej Gwardii Cywilnej i 140 funkcjonariuszy marokańskich służb bezpieczeństwa.Foto: PAP/EPA/Maria Traspader

Melilla i Ceuta to hiszpańskie eksklawy w północnej części Afryki. Od lat migranci podejmują próby przedostania się do nich, aby znaleźć się na terytorium Unii Europejskiej. W piątek rano około 2000 osób próbowało sforsować ogrodzenie graniczne i wtargnąć do Melilli.

Podczas próby wtargnięcia migrantów do hiszpańskiej enklawy zginęło co najmniej 31 osób. Informując o tym, hiszpański "La Razon" powołuje się na dane uzyskane w marokańskich placówkach medycznych. Jednocześnie dziennik dodaje, że z nieoficjalnych informacji wynika, iż liczba ofiar może wzrosnąć do 45.

Higinio Paterna komentował te wydarzenia. - Hiszpania doświadcza bardzo brutalnie swojej słabości i skutków polityki udobruchania sąsiada. Co jakiś czas widać, jakie są tego skutki. Rząd Hiszpanii ma duże problemy wewnętrzne, składa się z socjalistów i ze skrajnej lewicy, która jest bardziej tolerancyjna i stosuje politykę otwartych drzwi - wyjaśniał.

Jak zaznaczył gość audycji, istotny może być tutaj spór o Saharę Zachodnią, jaki toczą między sobą Maroko i Algieria. - Hiszpania miała być, jako były władca kolonii, stroną neutralną, miała zachowywać konserwatywną pozycję, być nie doszło do brutalnych posunięć - przypominał i dodał, że jest wiele niejasności wokół możliwych przyczyn piątkowych wydarzeń. Zwracał także uwagę na ich kontekst: trwający szczyt G7 i rozpoczynający się szczyt NATO.

Posłuchaj
22:50 PR24_mp3 2022_06_28-10-07-43.mp3 Higinio Paterna o wydarzeniach w Melilli, hiszpańskiej eksklawie w Afryce ("Temat dnia/Gość PR24")

Zobacz także:

Starcia między migrantami i funkcjonariuszami trwały 2 godziny. Rannych zostało 57 migrantów, 49 agentów hiszpańskiej Gwardii Cywilnej i 140 funkcjonariuszy marokańskich służb bezpieczeństwa.

Premier Hiszpanii nazwał próbę wtargnięcia do Melilli atakiem na integralność terytorialną jego kraju. Winą za to Pedro Sanchez obarczył mafie przemytników ludzi.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Higinio Paterna

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 10.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także