more_horiz

Podręcznik Historia i Teraźniejszość. Kucharczyk: jest zgodny z podstawą programową

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 13:00
- Prof. Roszkowski daje szansę polskiej młodzieży na zapoznanie się faktami, także dotyczącymi nierozliczenia się Niemiec ze swoich zbrodni po II wojnie światowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.
Podręcznik prof. Roszkowskiego pod pręgierzem krytyki Onetu. Kucharczyk: jest zgodny z podstawą programową
Podręcznik prof. Roszkowskiego pod pręgierzem krytyki Onetu. Kucharczyk: jest zgodny z podstawą programowąFoto: białykruk.pl

"Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979" prof. Wojciecha Roszkowskiego był tematem audycji. Recenzentom części mediów, w tym Onetu, podręcznik nie podoba się np. pod względem choćby treści. Zdaniem gościa PR24, to przedziwny ton krytyki, ponieważ podręcznik jest całkowicie w zgodzie z podstawami programowymi. Pod tym względem spełnione są wszystkie standardy.

- Przeczytałem ten podręcznik od deski do deski, a także przeczytałem krytykę Onetu na jego temat, gdzie autorzy zastanawiają się, czego nie ma w podręczniku i wymieniają w pierwszej kolejności brak postaci kobiecych, a ja patrzę na okładkę i w samym centrum widzę premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher. Na 157 stronie natomiast, potężne wzmianki o Ince - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

"Wyważony"

Zauważył jednocześnie, że np. identyfikowanie feminizmu z postaciami kobiecymi jest typowym nadużyciem, którego unika w podręczniku prof. Wojciech Roszkowski, mamy natomiast do czynienia z szerokim ujęciem historii Polski po 1945 r., jak i historii powszechnej, a autor rozprawia się z nią w sposób wyważony. Krytykom nie podoba się też to, jak podkreślił historyk, że autor przypomina np., iż Niemcy po II wojnie światowej nie rozliczyli się ze swoimi zbrodniami.

Czytaj także:

Nowy przedmiot "Historia i Teraźniejszość" wymaga nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia. Tekst został wsparty prawie pół tysiącem świetnie dobranych ilustracji, w większości unikatowych, tworzących równoległą narrację i niosących także wielką porcję wiedzy.

Posłuchaj
24:06 _PR24_AAC 2022_06_28-10-34-13.mp3 Podręcznik prof. Roszkowskiego pod pręgierzem krytyki Onetu. Kucharczyk: jest zgodny z podstawą programową ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina: 10:34  

Zobacz także

Zobacz także