more_horiz

Biden zapowiada powstanie stałej kwatery armii USA w Polsce. Prof. Ryba: to dla nas niesamowicie ważne

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 11:30
- USA, główne mocarstwo światowe, militarne i gospodarcze, postrzega Rosję jako głównego agresora, który destabilizuje sytuację w świecie, to trzeba wykorzystać, to pięć minut szansy na to, żeby umocnić się militarnie i zapewnić nam bezpieczeństwo, co będzie miało fundamentalne znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
W Polsce powstanie kwatera główna 5. korpusu armii USA. Prof. Mieczysław Ryba skomentował w PR24 zapowiedzi Joe Bidena
W Polsce powstanie kwatera główna 5. korpusu armii USA. Prof. Mieczysław Ryba skomentował w PR24 zapowiedzi Joe BidenaFoto: Shutterstock/Yeongsik Im

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w Madrycie, że Polska będzie stałą siedzibą dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. Chodzi o wysunięte stanowisko dowodzenia w Poznaniu, które zostało stworzone dwa lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony.

Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce. Prezydent USA, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu w Madrycie, podkreślił zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony każdego kawałka terytorium NATO.

"To niesamowicie ważne z naszego punktu widzenia"

Prof. Mieczysław Ryba komentował trwające obrady szczytu NATO i scenariusze dalszego rozwoju sytuacji w Europie i świecie. - Mapa geopolityczna Eurazji jest o wiele większa niż nasz region, im większe problemy pojawiały się na Dalekim Wschodzie, tym bardziej różne kraje, w tym USA, uznawały, że Rosję można zaprosić, jako partnera, do różnych strategicznych rozgrywek, o wiele szerszych niż to, co dzieje się na Ukrainie - zaznaczył.

- Decyzja Kremla o pełnoekranowej wojnie zjednoczyła NATO, ale podniosła też wagę naszego widzenia rzeczywistości w Eurazji, a zarazem postrzegania Rosji. Nie ulega wątpliwości, że zmienia się bardzo wiele, a samo zdefiniowanie Rosji jako przeciwnika jest niesamowicie ważne z naszego punktu widzenia - podkreślał gość audycji i zaznaczył, że sytuacja geopolityczna może wyglądać zupełnie inaczej w kolejnych miesiącach. - Trzeba wykorzystać szansę, by zabezpieczyć nasz kraj i dać mu możliwości rozwojowe - mówił profesor Ryba.

Jak podkreślał ekspert, mamy do czynienia z konfliktem Stanów Zjednoczonych o dominację i przywództwo w świecie nie z Rosją, ale w dłuższej perspektywie z Chinami. - Wojna na Ukrainie i wojna z Rosją jest etapem tych wielkich zmagań, które są liczone na kilkanaście lat. Rosję brano pod uwagę, jako potencjalnego partnera w zmaganiach z Chinami. Co jest dla nas fundamentalnie ważne, przywódcy zachodni mogliby płacić Rosjanom naszymi interesami, po to by dołączali się do różnych akcji przeciwko Chinom. Moglibyśmy być ceną za pewne układy. Wojna na Ukrainie to zmieniła - mówił prof. Mieczysław Ryba.

Posłuchaj
18:32 PR24_mp3 2022_06_29-09-40-57.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o obecności wojsk NATO w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

 >>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO ma przyjąć nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania organizacji na najbliższą dekadę.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba 

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 09.40

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także