more_horiz

"Rosję można wziąć na smycz". Marian Kowalski o postanowieniach szczytu NATO w Madrycie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 11:30
- Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO pozwoli Sojuszowi kontrolować Morze Bałtyckie. Możliwości działania Rosji na tym akwenie będą pod kontrolą. Rosji nie da się zawojować, ale można ją wziąć na smycz - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski, komentator polityczny.
Marian Kowalski
Marian KowalskiFoto: PR24

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział na szczycie NATO w Madrycie, że Polska będzie stałą siedzibą dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. Chodzi o wysunięte stanowisko dowodzenia w Poznaniu, które zostało stworzone dwa lata temu. Natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził, że państwa członkowskie podejmą dziś decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Stało się to możliwe, bo Turcja wycofała wczoraj weto.

Polska ważnym sojusznikiem USA

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że są to przełomowe decyzje. - Bardziej bym się cieszył, gdyby dowództwo było w Lublinie, gdzie mieszkam, ale nie ma co marudzić. USA kontynuują politykę Donalda Trumpa wiązania się z państwami lojalnymi, z potencjałem, czyli z Polską. Nie z Francją i Niemcami, które postrzegają USA jako rywala lub nawet okupanta - powiedział Marian Kowalski. 

Podkreślił, że jeszcze lepszą wiadomością jest to, że Szwecja i Finlandia wejdą do NATO. - Pozwoli to Sojuszowi kontrolować Bałtyk. Możliwości działania Rosji na tym akwenie będą pod kontrolą. Rosji nie da się zawojować, ale można ją wziąć na smycz. Jeśli Rosji zamknie się możliwości swobodnego funkcjonowania na Morzu Bałtyckim i Morzu Czarnym, to stanie się uzależniona od Chin. Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO to najlepsza wiadomość od czasu akcesji Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego - tłumaczył publicysta.

Czytaj również:

W Madrycie trwa drugi dzień szczytu NATO. Podczas pierwszej sesji przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego połączą się zdalnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Druga sesja to spotkanie z przyszłymi krajami członkowskimi - Szwecją i Finlandią - oraz najbliższymi partnerami, między innymi Gruzją, Japonią czy Koreą.

Posłuchaj
12:49 PR24_AAC 2022_06_29-10-46-34.mp3 Marian Kowalski gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

 

Później, już w swoim gronie, państwa Sojuszu mają uzgodnić nową koncepcję strategiczną NATO, w której Rosja nie jest już określana jako strategiczny partner, ale - jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - "największe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marian Kowalski (komentator polityczny)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 10.46

PR24

Zobacz także

Zobacz także