more_horiz

Artur Żak: ukraińscy komentatorzy cieszą się ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 15:21
Wśród najważniejszych wniosków szczytu NATO na Ukrainie wymienia się często pomoc dla Ukrainy, jaką zadeklarował Sojusz, pomoc wojskową. Często jest podkreślane, że mowa wyłącznie o broni obronnej. Komentatorzy zaznaczają, że Ukraina, żeby skutecznie walczyć z Federacją Rosyjską, potrzebuje jednak właśnie broni nie obronnej, ale ofensywnej, artylerii, systemów rakietowych i amunicji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Żak, współpracownik Radia Lwów i tłumacz w bazie wojskowej pod Lwowem.
Artur Żak twierdzi, że na Ukrainie decyzje szczytu NATO uznaje się za przełomowe
Artur Żak twierdzi, że na Ukrainie decyzje szczytu NATO uznaje się za przełomoweFoto: PAP/Mateusz Marek

Na szczycie NATO w Madrycie podjęto szereg przełomowych decyzji. Do Polski trafi - w postaci stałej kwatery głównej - wysunięte dowództwo V Korpusu Armii USA, wzrosną - z 40 tys. do 300 tys. - siły szybkiego reagowania NATO, do Sojuszu dołączą Finlandia i Szwecja, Rosja zaś została formalnie określona mianem "największego zagrożenia dla bezpieczeństwa świata". W Polskim Radiu 24 decyzje te - z perspektywy ukraińskiej - komentował Artur Żak, współpracownik Radia Lwów.

Szczyt NATO a Ukraina. "Mówi się o przełomie"

Gość PR24 podkreślił, że także na Ukrainie wyrażane są opinie o przełomowości tego szczytu. Jak wyjaśnił, zmieniły się zasady działania w strukturze NATO. Najczęściej wymieniane w ukraińskich mediach jest zwiększenie sił szybkiego reagowania.

- Wymienia się też często pomoc, jaką zadeklarowało NATO, pomoc wojskową. Często jest podkreślane, że mowa wyłącznie o broni obronnej. Komentatorzy zaznaczają, że Ukraina, żeby skutecznie walczyć z Federacją Rosyjską, potrzebuje jednak właśnie broni nie obronnej, ale ofensywnej, artylerii, systemów rakietowych i amunicji - mówił Artur Żak.

Jak dodał, większość publicystów nie liczyła jednak na to, że Sojusz formalnie zdecyduje o przekazywaniu broni śmiercionośnej.

Szczyt straconej szansy?

- Nie liczono tutaj na to, że jakiekolwiek decyzje wiążące w stosunku do Ukrainy będą podjęte właśnie na tym szczycie NATO. Ale z drugiej strony wielu ukraińskich działaczy politycznych i komentatorów cieszy się ze wzmocnienia NATO na flance wschodniej - podkreślił.

Artur Żak zaznaczył jednak również, że w komentarzach na Ukrainie przebija - obok pozytywnych wrażeń - także pewien smutek, że szczyt NATO nie skorzystał z tej szansy, by ogłosić powstanie stałych baz NATO w krajach wschodniej flanki.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:49 PR24_mp3 2022_06_30-14-07-10_Żak.mp3 Artur Żak o ukraińskiej perspektywie szczytu NATO ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Artur Żak (współpracownik Radia Lwów, tłumacz w bazie wojskowej pod Lwowem)
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 14.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także