more_horiz

Płyta "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble". "Muzykę pojmuję jako ocean różnych wpływów"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 08:45
- Lata 60. są o tyle ciekawe muzycznie, że jeśli mówić o rewolucji łączenia gatunków, to nie ma lepszej dekady która byłaby tego idealnym przykładem - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Zalewska, artystka i multiinstrumentalistka.   
Marta Zalewska Orchestra  Dżamble. Zalewska: muzykę pojmuję jako ocean różnych wpływów
"Marta Zalewska Orchestra & Dżamble". Zalewska: muzykę pojmuję jako ocean różnych wpływówFoto: mat. promocyjne

Ukazał się drugi album z nowej serii wydawniczej prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu "Jazz.PL". Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble". Artystka Marta Zalewska była gościem PR24. Mówiła o muzyce, która jest jej życiową pasją i inspiracją. 

- Lubię patrzeć muzycznie wstecz, co nie znaczy że nie jestem na bieżąco z muzyką dzisiejszych czasów, ale muzyka lat 60. jakoś szczególnie do mnie przemówiła i chyba po raz pierwszy gdy miałam 11 lat, a wtedy słuchałam muzyki z jeszcze wcześniejszych czasów. Jestem kształconą klasycznie skrzypaczką więc wykopaliska archeologiczne w stylu muzyki skomponowanej 300 lat temu to była moja codzienność - powiedziała Marta Zalewska.

"Muzyka jako ocean różnych wpływów"

Dodała, że ona sama pojmuje muzykę jako ocean różnych wpływów, które mogą się ze sobą w bardzo ciekawy sposób miksować. Artystka podkreśliła, że lata 60. są o tyle ciekawe muzycznie, że jeśli mówić o rewolucji łączenia gatunków, to nie ma lepszej dekady która byłaby tego idealnym przykładem. - Jazz jest w pełnym rozkwicie, ale mamy też rozwój gitary elektrycznej czy basowej - podkreśliła artystka. 

Marta Zalewska to wszechstronna, gruntownie muzycznie wykształcona artystka i multiinstrumentalistka. W 50. rocznicę wydania albumu "Wołanie o słońce nad światem" została zaproszona przez Program 2 Polskiego Radia do wykonania repertuaru jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka - Dżambli.

Czytaj także:

Koncert, którego nagranie znalazło się na pierwszej płycie, odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W piątek, 13 sierpnia 2021 r. Marcie Zalewskiej towarzyszyła jazzrockowa supergrupa, składająca się ze znakomitych muzyków młodego pokolenia.


Posłuchaj
09:08 _PR24_AAC 2022_07_02-07-50-30.mp3 "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble". Zalewska: muzykę pojmuję jako ocean różnych wpływów ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Marta Zalewska (artystka i multiinstrumentalistka)

Data emisji: 02.07.2022

Godzina: 07:50    

Zobacz także

Zobacz także